فرستاده سازمان ملل: توافق میان ایران و عربستان امید تازه به صلح در یمن به وجود آورده است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۵

هانس گروندبرگ، فرستاده ویژه و میانجی سازمان ملل در جنگ یمن روز چهارشنبه از طرف‌های متخاصم خواست تا «از فرصت استفاده کنند» و گام‌های قاطع به سوی صلح بردارند.

او گفت که پس از توافق عربستان سعودی با ایران برای از سرگیری روابط، تلاش‌ها برای پایان دادن به درگیری شتاب یافته است.

فرستاده ویژه سازمان ملل به شورای امنیت گفت: «تلاش‌های جدی دیپلوماتیک در سطوح مختلف برای پایان دادن به درگیری در یمن ادامه دارد. ما در حال حاضر شاهد شتاب دیپلوماتیک در سطح منطقه‌ هستیم.»

درگیری در یمن معمولا به عنوان یک جنگ نیابتی بین عربستان سعودی و جمهوری اسلامی تلقی می‌شود. ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ و پس از آن که حوثی‌های متحد ایران در سال ۲۰۱۴ حکومت وقت را در صنعا، پایتخت این کشور برکنار کردند، در یمن مداخله نظامی کرد.

ایران و عربستان سعودی روز جمعه اعلام کردند که پس از چهار روز گفتگوهای سری در بیجنگ، برای احیای روابط دیپلوماتیک به توافق رسیده‌اند.

گروندبرگ که در اوایل این هفته از تهران بازدید کرد، به شورای امنیت گفت: «طرف‌ها باید از فرصتی که این شتاب منطقه‌ای و بین‌المللی برای برداشتن گام‌های قاطع به سوی آینده‌ای صلح‌آمیزتر ایجاد می‌کند، استفاده کنند.»

آتش‌بس میان طرفین که با میانجیگری سازمان ملل حدود یک سال پیش توافق شد، علیرغم انقضای آن تا حد زیادی برقرار است.

گروندبرگ گفت: «وضعیت نظامی کلی در یمن همچنان نسبتاً باثبات است... اما این وضعیت شکننده است.»

او گفت: «آتش‌بس تنها می‌تواند یک پله باشد. ما باید فوراً بر اساس آنچه که با آتش‌بس به دست آمده است، کار کنیم و به سمت یک آتش‌بس سراسری و یک راه‌حل سیاسی فراگیر برای پایان دادن به درگیری در یمن تلاش کنیم.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
گنج‌های پنهان

رادیو

پادکست‌ها