تلگراف: بی‌بی‌سی به‌دلیل دروغگو خواندن فوتبالیست‌های زن افغان مورد انتقاد قرار گرفته است

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۲۶

روزنامه تلگراف گزارش داده که بی‌بی‌سی به‌دلیل دروغگو خواندن فوتبالیست‌های زن افغان که از کابل فرار کردند، مورد حمله قرار گرفته است.

نیوزنایت بی‌بی‌سی مدعی شده که در میان لیست تخلیه‌شدگانی که وارد بریتانیا شدند، افرادی هستند که برای تیم‌هایی که از آنها نام برده، بازی نکرده‌اند.

به اساس گزارش روزنامه بریتانیایی تلگراف، ۳۵ زن فوتبالیست و خانواده‌هایشان، در مجموع ۱۳۰ نفر، در نوامبر ۲۰۲۱ در یک مأموریت نجات که شخصاً توسط پریتی پاتل، وزیر داخله بریتانیا در آن زمان، انجام شد، از پاکستان به بریتانیا پرواز کردند.

روزنامه گفته که این فوتبالیست‌ها به‌دلیل فعالیت‌های ورزشی‌شان در معرض خطر تلافی جویانه طالبان قرار داشتند.

با این حال، برنامه نیوزنایت بی‌بی سی مدعی شده است که در میان لیست تخلیه‌شدگانی که برای ورود به بریتانیا به مقامات ارسال شده، افرادی هستند که برای تیم‌هایی نام برده بازی نکرده‌اند.

طبق گزارش تلگرف، بی بی سی پس از یک رشته مصاحبه با تعدادی از بازیکنان، مربیان و مقام‌های سابق افغان، ۱۳ بازیکن را که تصور می‌شد درخواست‌های پناهندگی خود را جعل کرده‌اند، شناسایی کرد.

این روزنامه می‌گوید که بازیکنان تیم جوانان هرات ادعاهای نیوز‌نایت بی‌بی سی را محکوم کرده و می‌گویند که جان خانواده شان به "خطر" افتاده است.

یک سخنگوی وزارت داخله بریتانیا گفت: «ما با تعدادی از سازمان‌ها کار کردیم که گروه را شناسایی و به ما ارجاع دادند و به عنوان بخشی از این فرآیند، بررسی‌های امنیتی را انجام دادند. اگر شواهدی مبنی بر نادرست بودن اطلاعات ارائه شده وجود داشته باشد، وزارت داخله بررسی خواهد کرد.»

یک سخنگوی بی‌بی‌سی می‌گوید که با زنان فوتبالیست سابقی که هنوز در افغانستان هستند، تماس گرفته که گفتند در افغانستان جا مانده‌‌اند اما کسانی که ادعا کردند که ورزشکاران درجه یک هستند، پناهندگی دریافت کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.