ممنوعیت جشن نوروز؛ طالبان مردم دایکندی را از برگزاری جشن نوروز منع کردند

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۸

در آستانه جشن نوروز، طالبان برگزاری جشن نوروز را در دایکندی ممنوع کردند و به مردم هشدار دادند که اگر مراسمی برگزار کنند، با آنها برخورد خواهند کرد.

وزارت امر به معروف طالبان در خبرنامه‌ای نوشته که «محتسبان» این گروه به مردم گفتند که «اسلام تجلیل نوروز را ممنوع قرار داده است».

براساس این خبرنامه، محتسبان طالبان با نمازگزاران ۳۵ مسجد دایکندی دیدار کردند و از آنها خواستند که با «افکار غربی، خوارج و منحرفین مبارزه کنند».

در همین حال، اداره امر به معروف طالبان به مردم ولسوالی کیتی ولایت دایکندی هشدار داده‌اند که اگر مراسم نوروزی برگزار کنند یا هدیه دهند، با آنها «برخورد قانونی» خواهند کرد.

این هشدار به «متخلفین» در اعلامیه اداره امر به معروف طالبان در این ولسوالی پخش کرده، مطرح شده است.

در این اعلامیه نوروز به «دوران جاهلیت» نسبت داده شده و به مردم گوشزد شده که نوروز را «بیگانه‌ها و غربی‌ها» در میان مسلمانان «ترویج» می‌کنند.

اداره امر به معروف طالبان از مردم خواسته به آنچه که این اداره «رسم و رواج‌های بیگانه و غیراسلامی» خوانده «نه» بگویند و «روزهایی را که در اسلام مقدس نیستند» تجلیل نکنند.

طالبان در نیمه دوم دهه ۱۳۷۰ برگزاری جشن نوروز را در سراسر مناطق تحت کنترول خود در افغانستان ممنوع اعلام کرده بودند. این گروه پارسال اعلام کرد که خود برای نوروز مراسمی برگزار نمی‌کند، ولی مانع مردم نمی‌شود.

اکنون با ممنوعیت جشن نوروز در دایکندی به نظر می‌رسد که این گروه به دنبال مخالفت با جشن نوروز است؛ چیزی که پیش از این با انتقادهای گسترده‌ای روبه‌ور شده است.

جشن روز از آیین‌های باستانی مردم افغانستان است و مردم این کشور مانند دیگر کشورهایی که «حوزه نوروز» خوانده می‌شود، به شیوه‌های گوناگونی به استقبال آن می‌روند.

سازمان ملل جشن نوروز را به عنوان یک مناسبت بین‌المللی به رسمیت شناخته و روز نوروز را در قعطنامه‌ای در ۴ حوت ۱۳۸۸، به عنوان «روز جهانی روز» به تصویب رساند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها