گزارشگر ویژه سازمان ملل: مقام‌های جمهوری اسلامی احتمالاً مرتکب جنایت علیه بشریت شده‌اند

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۹

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران، روز دوشنبه گفت که مقامات جمهوری اسلامی ایران به قتل، زندانی کردن، ناپدیدسازی اجباری، شکنجه، تجاوز و خشونت جنسی دست زده‌اند.

او در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت که این مقامات احتمالاً مرتکب جنایت علیه بشریت شده‌اند.

رحمان گفت که شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد مهسا امینی «بر اثر ضرب و شتم» ماموران گشت ارشاد جمهوری اسلامی جان باخته بود.

کشته شدن مهسا امینی، زن جوان کرد اهل سقز در اواخر ماه سنبله، هنگام بازداشت از سوی ماموران گشت ارشاد در تهران، موجی از خیزش ایرانیان علیه جمهوری اسلامی را برانگیخت.

جاوید رحمان با اشاره به مقیاس و شدت جنایات مرتکب شده از سوی حکومت ایران در جریان سرکوب معترضان گفت که مقام‌های جمهوری اسلامی احتمالا دست به «جنایات علیه بشریت» زده‌اند.

او از اعدام دست‌کم چهار معترض بازداشت‌شده در جریان اعتراضات ابراز انزجار کرد و گفت که در مجموع ۱۴۳ نفر از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون در ایران در پی «محاکمه‌ به شدت ناعادلانه» اعدام شده‌اند.

علی بحرینی سفیر جمهوری اسلامی در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد این اظهارات رحمان را رد کرد و آن‌ را «تخیلی» توصیف کرد. او گفت: «آن‌ها سعی می‌کنند تخیلات خود را به عنوان واقعیت ایران جا می‌زنند.»

رحمان گفت که حدود ۵۲۷ نفر از جمله ۷۱ کودک در اعتراضات چند ماه گذشته کشته شده‌اند. برخی از معترضان توسط نیروهای امنیتی تا حد مرگ مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. رحمان به نقل از پزشکان ایرانی افزود: «به صورت، سینه و اندام تناسلی زنان و دختران گلوله شلیک شده بود.»

او گفت: «کودکان آزاد شده از آزارهای جنسی، تهدید به تجاوز، شلاق، شوک الکتریکی و فشردن سرشان در زیر آب، آویزان کردن آن‌ها از بازوها یا روسری‌های دور گردنشان یاد کرده‌اند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.