افغانستان از نظر شاخص‌های کیفیت زندگی، در آخر فهرست کشورهای شاد قرار گرفت

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۹

فنلند برای ششمین سال پیهم در اول لیست کشورهای سعادتمند جهان قرار گرفت.

در گزارش جهانی شادمانی، افغانستان در پایین این لیست واقع شده است.

در این گزارش میزان شادمانی و رضایت کشورها بر بنیاد ۶ شاخص حمایت اجتماعی، درآمد سرانه، سلامت، آزادی، سخاوت و نبود فساد اداری سنجیده شده است.

مردم افغانستان ناشادترین و ناراض‌ترین جمعیت جهان شناخته شده‌اند. لبنان، سیرالئون، زیمبابوه و کنگو چهار کشور دیگر بعد از افغانستان اند.

گزارش جهانی شادمانی هر سال از سوی موسسه شبکه توسعه پایدار که توسط سازمان ملل در سال ۲۰۱۲ بنیان گذاشته شد، انتشار می‌یابد. این موسسه برای ترویج و تطبیق اهداف جهانی هزاره سازمان ملل ایجاد شده است.

در تازه‌ترین رده‌بندی، اسرائیل پنج امتیاز بالاتر رفته است تا سوئیس را از رده چهارم دور کند. سوئیس اکنون رده هشتم را از آن خود کرده است.

هالند در رده پنجم باقی مانده است. سویدن با یک امتیاز صعود به رتبه ششم و ناروی با یک پله صعود به رتبه هفتم رسیده است.

کانادا در رتبه ۱۳ قرار دارد که نسبت به سال گذشته دو واحد افزایش داشته است. ایالات متحده نیز نسبت به سال گذشته یک پله صعود کرده و در رتبه ۱۵ قرار گرفته است.

بلجیم با دو پله صعود به رتبه ۱۷ رسیده است. در جمع ۲۰ کشور شاد لیتوانیا دیده می‌شود که از سال ۲۰۱۷ تا حالا بیش از ۳۰ پله صعود کرده است.

علاوه بر رتبه بندی کشورها، این گزارش به وضعیت جهان در سال ۲۰۲۳ نیز می پردازد. به گفته لارا آکنین، یکی از نویسندگان این گزارش، نتایج امیدوارکننده است.

آکنین در بیانیه‌ای گفت: «گزارش امسال دارای بینش‌های جالب بسیاری است. اما یکی از مواردی که به نظر من خیلی جالب و دلچسب است روند اجتماعی‌شدن است. برای دومین سال شاهد هستیم که انواع شفقت روزمره، مانند کمک به یک غریبه، کمک به نهاد‌های خیریه و کار داوطلبانه بالاتر از سطح پیش از کرونا است.»

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید