طالبان اسناد ملکیت‌های رهبران شمال را در مزارشریف جمع می‌کنند

شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۵

طالبان گردآوری اسناد ملکیت‌های ۱۳ تن از رهبران و چهره‌های سیاسی شمال را در شهر مزارشریف آغاز کرده‌اند.

نام‌های عطامحمد نور والی پیشین بلخ، عبدالرشید دوستم معاون پیشین رئیس جمهور و محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان در فهرست نام‌های این افراد دیده می‌شوند.

مولوی نقیب‌الله طارق، شهردار طالبان در مزارشریف در نامه‌ای به ادارات همه ۱۲ ناحیه شهرداری این شهر دستور داده که اسناد «شرعی و عرفی» مربوط به ملکیت این رهبران و سیاستمداران را برای «اجرائات بعدی» بفرستند.

شهردار طالبان توضیح نداده که چه «اجرائاتی» را در مورد ملکیت این رهبران در نظر دارد و هدف از گردآوری اسناد و اطلاعات ملکیت‌های این رهبران چیست.

شهردار طالبان در مزارشریف افزون بر ملکیت‌های آقایان نور، دوستم و محقق، از رهبران اصلی احزاب مخالف طالبان در شمال، خواستار ارسال اسناد ملکیت‌های فرهاد عظیمی، والی پیشین بلخ، محمدظاهر وحدت، والی پیشین سرپل و جمعه خان همدرد، والی پیشین پکتیا و از فرماندهان سابق حزب اسلامی در شمال هم شده است.

مولوی نقیب‌الله طارق، شهردار طالبان در مزارشریف همچنین نام‌های عباس ابراهیم‌زاده، اسحاق رهگذر، اسدالله شریفی، سید ظاهر مرور، علم خان آزادی، احمدشاه رمضان و رئیس عبدالخالق اعضای پیشین مجلس نمایندگان را هم در این فهرست درج کرده‌ است.

این رهبران و سیاستمداران در زمان پیشروی طالبان به سوی کابل در ماه اسد ۱۴۰۰، به خارج از کشور پناهنده شدند. بیشتر آنها به فعالیت سیاسی علیه طالبان ادامه دادند.

نسخه‌ای از نامه این مقام طالبان درباره اسناد ملکیت‌های آنها به افغانستان اینترنشنال رسیده و چهار منبع در بلخ درستی آن را تایید کردند. در عین حال، شماری از کاربران نسخه‌ای از این نامه را دست‌به‌دست می‌کنند.

پربیننده‌ترین‌ها