گروه بین‌المللی بحران: ممکن نیست به مردم افغانستان کمک کرد و طالبان از آن نفع نبرد

شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۵

مشاور ارشد گروه بین‌المللی بحران می‌گوید با کنترول افغانستان توسط «تروریست‌های فهرست‌شده»، هیچ قاعده‌ مشخصی از سوی جامعه جهانی برای کمک به افغانستان وجود ندارد.

به عقیده گریم اسمیت، کمک به مردم افغانستان بدون اینکه طالبان نفع ببرند، غیرممکن است.

این مقام گروه بین‌المللی بحران در مصاحبه با روزنامه ساوت چاینا مورنینگ پست، بی‌رغبتی جامعه جهانی به برقراری تعامل با طالبان را ناشی از سیاست‌های محدود‌کننده و افراطی این گروه می‌داند.

او عملکرد طالبان را در انزوای این گروه مقصر می‌داند اما می‌گوید دور زدن طالبان برای این که آنها از کمک‌ها بهره نبرند امکان‌پذیر نیست.

آقای اسمیت گفت: «در حال حاضر ما در این رابطه مسموم گیر مانده‌ایم که جهان تلاش می‌کند بدون منفعت بردن طالبان به مردم افغانستان کمک کند. این طرز دید مسخره است و نمی‌توان به آن دست یافت.»

به گفته آقای اسمیت در چنین شرایطی، سازمان‌های بین‌المللی فعالیت‌هایشان را با در نظر داشت شرایطی که طالبان وضع کرده‌اند، پیش می‌برند.

یکی از نمایندگان وزارت خارجه امریکا نیز درباره عدم به رسمیت شناختن بین‌المللی طالبان به این روزنامه هانک‌کانگی گفته که «مشروعیت با اقدامات به دست می‌آید و تصمیم‌های طالبان آنها را بیش از هر زمان دیگری از شناسایی بین‌المللی دور کرده است.»

به عقیده این مقام وزارت خارجه « طالبان با هر سیاست محدودکننده جدید، چشم‌انداز عادی‌سازی تعامل با این گروه را هم در داخل افغانستان و هم با جامعه بین المللی دورتر می‌کنند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.