رد درخواست تمدید ویزای زن منتقد طالبان در بریتانیا خبرساز شد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۶

رد درخواست ویزای تمدید یک زن منتقد طالبان در بریتانیا انتقادهایی را علیه وزارت داخله این کشور برانگیخته است.

مریم امیری از سال ۲۰۱۶ در شهر گلاسکو به سر می‌برد، ولی اخیرا وزارت داخله بریتانیا درخواست او را برای ماندن در این کشور رد کرد.

وزارت داخله بریتانیا در اطلاعیه‌ای به او خبر داده که به دلیل دو بار تمدید کوتاه‌مدت ویزایش، دیگر واجد شرایط دریافت ویزای درازمدت برای پنج یا ده سال نیست.

با این حال، الیسون تئولیس، نماینده گلاسکو در پارلمان بریتانیا با انتقاد از این تصمیم وزارت داخله گفته که بازگرداندن خانم امیری به افغانستان «خطرناک» است.

در همین حال، به گزارش اسکای‌نیوز خود خانم امیری گفته: «من همیشه علیه طالبان و رژیم بی‌رحم آنها سخن گفته‌ام.» او افزوده که با تصمیم دولت بریتانیا برای بازگردانش به جایی که «زنان امنیت ندارند» مخالف است.

خانم امیری تاکید کرده: «من احساس تهدید می‌کنم و اگر برگردم، می‌ترسم زندگی‌ام را از دست دهم.»

او در بریتانیا قصد داشته که به دانشگاه برود، ولی اگر به افغانستان برگردد، فرصت آموزش در دانشگاه را هم نخواهد داشت.

موضوع خانم امیری در جلسه پارلمان بریتانیا در حضور ریشی سونک، نخست‌وزیر این کشور هم مطرح شده، ولی او گفته که برایش مناسب نیست که درباره پرونده‌‌های افراد اظهار کند.

سخنگوی وزارت داخله بریتانیا هم از اظهار نظر درباره پرونده خانم امیری خودداری کرده و گفته که درباره پرونده‌ها به صورت فردی اظهار نظر نمی‌کند.

به دنبال فروپاشی دولت پیشین افغانستان و روی کار آمدن طالبان، هزاران پناهجوی افغانستان به بریتانیا منتقل شدند، ولی جابه‌جایی آنها در مواردی با چالش‌هایی برخورده و خبرساز شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
بحث روز
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید