کلاه گشاد بر سر میلیاردر ماجراجو؛ ایلان ماسک۲۰ میلیارد دالر در خرید توییتر ضرر کرده است

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۶

روزنامه گاردین به نقل از یک یادداشت داخلی توییتر نوشت که ارزش این شرکت نیم مبلغی است که ایلان ماسک ۶ ماه قبل پرداخت. ماسک در این یادداشت گفته که ۲۰ میلیارد دالر از ارزش توییتر کاسته شده است.

صاحب شرکت تسلا این شبکه اجتماعی معروف را به رقم چشمگیر ۴۴ میلیارد دالر خریده بود.

او نوشت که قبل از اخراج انبوه کارمندانش، توییتر با بی‌پولی مطلق فقط چهار ماه فاصله داشت.

بر اساس آماری که ماسک در ماه دسامبر سال ۲۰۲۲ ارائه کرد، کارمندان توییتر از ۷۵۰۰ به حدود ۲ هزار نفر کاهش یافته است.

پس از تصاحب توییتر توسط ماسک، چندین شرکت تبلیغ‌کننده بزرگ به این پلتفرم پشت کردند و چنین کاری ضربه بزرگی به شرکت توییتر زد. با ترک شرکت‌های بزرگ از بازار تبلیغات توییتر، ارزش سهام آن ۵۶ درصد کاهش یافته است.

ماسک اکنون به کارمندان شرکتش پیشنهاد کرده است که سهام توییتر را بخرند. او اما گفته است که این سهام را نمی‌شود تا زمان معینی فروخت. این سهام در هر شش ماه یکبار و بر اساس ارزیابی شرکت ثالث فروخته می‌شود.

ایلان ماسک در آخرین یادداشت‌اش به کارمندان خود گفته است که یک مسیر روشن اما دشوار را برای ارزش‌گذاری ۲۵۰ میلیارد دالر می‌بیند. ماسک خوشبین است که ارزش توییتر به ده برابر آنچه امروز است می‌رسد.

او این مدل را در تسلا، اسپیس اکس و یکی دیگر از شرکت‌های خود به کار برد و در آنجا به کارمندانش اجازه می‌داد تا سهام شرکت را بخرند و سپس به خود شرکت بفروشند. چنین چیزی هرچند وسوسه‌برانگیز است اما از آنجا که فروش سهام در توییتر برای کارمندانش انعطاف‌پذیر نیست، شاید به موفقیت آنچنانی نرسد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها