امریکا از تشکیل دادگاه ویژه برای بررسی جرایم جنگی روسیه در اوکراین حمایت کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۸

دو مقام امریکایی گفتند که واشنگتن از تشکیل یک دادگاه ویژه برای رسیدگی به جرایم مربوط به «تجاوز بر اوکراین» حمایت خواهد کرد.

این اولین بار است که امریکا ایجاد محکمه‌ خاص برای جنگ اوکراین را تایید می‌کند. قبلاً، اتحادیه اروپا و هالند از تاسیس این دادگاه حمایت کرده‌ بودند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا گفت: «ما معتقدیم که این دادگاه باید مبتنی بر سیستم قضایی اوکراین باشد. زیرا، مسیری روشن‌ برای تشکیل دادگاه جدید را فراهم می‌کند و چانس پاسخگویی معنادار را به حداکثر می‌رساند.»

بت ون شاک، نماینده وزارت امور خارجه امریکا از دفتر عدالت جنایی جهانی نیز اواخر روز دوشنبه از حمایت واشنگتن از چنین دادگاهی خبر داد و گفت که این مدل پس از تحلیل چندین دادگاه دیگر انتخاب شده است.

اوکراین، اتحادیه اروپا و هالند علناً از ایده تشکیل دادگاه ویژه حمایت کرده‌ بودند. روسیه که جنگش در اوکراین را «عملیات نظامی ویژه» می‌خواند، اتهامات مربوط به جنایات جنگی، از جمله هدف‌گیری عمدی غیرنظامیان اوکراینی را رد کرده است.

با صدور حکم بازداشت ولادیمیر پوتین در اوایل ماه جاری، دادگاه بین‌المللی جنایی او را به جنایت جنگی برای ربودن صدها کودک از اوکراین متهم کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها