عدم ارایه اسناد خروج از افغانستان؛ کانگرس امریکا احضاریه وزیر خارجه این کشور را صادر کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۸

رئيس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا اعلام کرد که احضاریه آنتونی بلینکن، وزیر خارجه این کشور را به خاطر عدم ارایه اسناد خروج از افغانستان، صادر کرده است.

مایکل مکال گفته که آقای بلینکن از ارایه این اسناد امتناع ورزیده، از این رو، مجبور به صدور احضاریه او شده است.

کمیته خارجی مجلس نمایندگان امریکا به رهبری مکال، در ماه جدی تحقیقات خود درباره روند خروج امریکا از افغانستان را رسماً آغاز کرد.

جمهوری‌خواهان و برخی دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان امریکا معتقدند که گزارش کاملی از آن‌چه در عملیات خروج از افغانستان رخ داد و سبب کشته شدن ۱۳ نظامی امریکایی در فرودگاه کابل شد، تاکنون ارایه نشده است.

مایکل مکال پیشتر به وزارت امور خارجه امریکا تا دوشنبه آینده فرصت داد که اسناد مربوط به نحوه خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را به این کمیته ارایه کند.

اکنون مکال در بیانیه‌ای گفته است که احضاریه آنتونی بلینکن را امضاء کرده و امروز (سه‌شنبه) به او تحویل داده خواهد شد.

در همین حال، ودانت پتل، سخنگوی وزارت خارجه امریکا در پاسخ به صدور احضاریه ‌آنتونی بلینکن به رویترز گفت که این وزارت آماده است تا اطلاعات مربوط به خروج از افغانستان را در نشست‌های توجیهی یا توسط برخی مکانیسم‌های دیگر در دسترس قرار دهد.

وزیر خارجه امریکا نیز هفته گذشته در یک نشست استماعیه گفت که این وزارت قبلاً اطلاعاتی را [درباره روند خروج از افغانستان] به اشتراک گذاشته و در حال تلاش برای ارایه اطلاعات بیشتر است، اما او تاکید کرد که برخی جزئیات خاص را فقط می‌توان با مقامات ارشد در میان گذاشت.

پربیننده‌ترین‌ها