«حکومت بدون عدالت»؛ عفو بین الملل از شکنجه و کشتار فراقضایی گسترده توسط طالبان خبر داد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۹

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود گفت که کشتار و شکنجه در افغانستان به طور «گسترده و سیستماتیک» توسط طالبان انجام می‌شود.

این نهاد ناظر بر وضعیت حقوق بشر گفت که نظامیان سابق، مقامات پیشین، افراد مسلح جبهه مقاومت و داعش قربانیان اصلی کشتار صحرایی طالبان اند.

عفوبین‌الملل در گزارش خود از عدم رسیدگی به این کشتارها انتقاد کرده و گفته است که طالبان بدون توجه به قوانین و با مصئونیت کامل دست به جنایت و نقض حقوق بشر می‌زنند. این سازمان حکومت طالبان را «فاقد عدالت» توصیف نموده است.

در این گزارش آمده است: «این جنایات در حاکمیت طالبان با مصئونیت کامل انجام می‌شود. [طالبان] تحقیقات مناسب و شفاف در مورد اعدام‌های فراقضایی و دیگر موارد نقض حقوق بشر انجام نداده است.»
آن طور که عفو بین‌‌الملل می‌گوید، مقامات طالبان معمولاً گزارش‌های داخلی و بین‌المللی در مورد کشتارهای انتقام‌جویانه و شکنجه را رد می‌کنند.

در این گزارش آمده است که محاکم به دلیل وابستگی به طالبان تمایلی به تحقیق در مورد جرایم این گروه در افغانستان ندارند.
به رغم ادعای طالبان در مورد برقراری امنیت، عفوبین‌الملل با استناد به آمار سازمان ملل گفت که افغانستان سال خونینی را پشت سر‌گذاشت. در یکسال گذشته بیشتر از ۲۱۰۶ غیرنظامی جان باختند. آن‌ها اکثراً قربانیان حملات انتحاری داعش بودند.
عفو بین‌الملل در انتقاد از طالبان گفته است: «مقامات طالبان در مورد حملات [داعش بر افراد ملکی] تحقیق نمی‌کنند. آن‌ها نه تنها گام‌های لازم را برای حفاظت از غیرنظامیان بر نمی‌دارند بلکه تدابیر حکومت قبلی برای محافظت از گروه‌های اقلیت را نیز لغو کرده‌اند.»

آمار نشان می‌‌دهد که قربانیان اصلی حملات داعش اقلیت‌های قومی و مذهبی در افغانستان اند. عفو بین‌الملل گفت که اقلیت‌ها بیشتر از گذشته در معرض حملات داعش قرار دارند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها