سازمان بهداشت جهانی:بیش از ۴۵ درصد بیماران عفونت‌ تنفسی در افغانستان کودکان‌ زیر ۵ سال اند

جمعه ۱۴۰۲/۰۱/۱۱

سازمان بهداشت جهانی در تازه‌ترین گزارش خود درباره وضعیت عمومی صحی در افغانستان از افزایش بیماری‌های عفونت‌ تنفسی خبر داده است.

به گفته این سازمان، بیش از ۴۵ درصد از بیماران مبتلا به عفونت‌های تنفسی را کودکان زیر پنج سال تشکیل می‌دهند.

این سازمان در گزارش ماه فبروری که روز پنجشنبه (۱۰ حمل) نشر کرده، می‌گوید که شیوع عفونت حاد تنفسی همچنان در سراسر منطقه به دلیل سردی هوا ادامه دارد و دمای پایین آسیب‌پذیری مردم را تشدید می‌کند.

به گفته این سازمان در ماه فبروری، بیش از ۸۲۸ هزار عفونت حاد تنفسی به تازگی گزارش شده است.

براساس گزارش، از اکتبر ۲۰۲۲، چهار میلیون و ۳۵۳ هزار مورد عفونت تنفسی در افغانستان گزارش شده است که این رقم ۱۳.۳ درصد کل جمعیت افغانستان را تشکیل می‌دهد.

افغانستان در سال گذشته یکی از سردترین زمستان‌ها را در چند دهه اخیر سپری کرد.

براساس گزارش سازمان‌های امدادی، بسیاری از مردم در زمستانی که گذشت به دلیل مشکلات اقتصادی توانایی گرم کردن پناهگاه‌های خود را نداشتند.

بسیاری از خانواده‌ها در افغانستان به دلیل فقر، ناگزیر شده‌اند از بین غذا و مواد سوخت برای گرم کردن خانه‌های‌شان یکی را انتخاب کنند.

سازمان بهداشت جهانی همچنین در گزارش خود تخمین می‌زند که ۱۷ درصد از بزرگسالان در افغانستان تحت تأثیر اختلالات روانی، مشکلات روحی چون افسردگی، اضطراب و اختلال استرس پس از سانحه را تجربه کرده‌اند.

این نهاد بین‌المللی می‌گوید که دهه‌ها درگیری و بی‌ثباتی، بسیاری از افغان‌ها را در برابر مشکلات روانی آسیب‌پذیر کرده است و گرایش به مصرف مواد مخدر در افغانستان را افزایش داده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.