فقر گسترده در افغانستان؛ بودجه یکساله دفتر رهبر طالبان چهار میلیارد و ۳۵ میلیون افغانی است

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۰

در اوج فقر گسترده در افغانستان، جدول بودجه سال ۱۴۰۱ ادارات طالبان که بیرون درز کرده نشان می‌دهد که مصارف یکساله دفتر هبت‌الله آخندزاده، رهبر این گروه چهار میلیارد و ۳۵ میلیون و ۶۰۱ هزار افغانی است.

براساس این سند، مصارف ریاست عمومی شهرداری‌ها اما ۱۴۰ میلیون ۸۳۵ هزار افغانی است.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، وزارت مالیه این گروه در ماه قوس ۱۴۰۰ گفت که معاش هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان ۲۲۸ هزار افغانی و معاش محمدحسن آخند، رئیس‌الوزرای این گروه ۱۹۸ هزار افغانی در ماه است.

بلال سروری، خبرنگار، با انتشار جدول بودجه ادارات طالبان می‌گوید که رهبر طالبان که هنوز هست و بود او مورد تردید است و دفترش نه فعالیت توسعه‌ای دارد و نه تشکیلات، مبلغ چهار میلیارد افغانی برای دفتر خود بودجه گرفته است.

این جدول که از وزارت مالیه طالبان بیرون درز کرده، مصارف عادی حدود هفده اداره طالبان را نشان می‌دهد.

براساس این جدول، بیشترین بودجه به نهادهای امنیتی طالبان اختصاص دارد.

طبق این جدول، مصارف وزارت دفاع طالبان ۴۱ میلیارد ۲۵۳ میلیون و ۶۶۴ هزار افغانی، مصارف وزارت داخله طالبان ۴۱ میلیارد و ۵۳۹ میلیون ۹۹۹ هزار افغانی و بودجه ریاست عمومی استخبارات این گروه ۱۸ میلیارد و ۳۲۹ میلیون و ۸۰۰ هزار افغانی است.

بودجه دفتر رئیس‌الوزرای طالبان دو میلیارد و ۵۹۳ میلیون و ۹۶۱ هزار افغانی و بودجه اداره امور طالبان یک میلیارد و ۱۱۸ میلیون ۳۴۶ هزار افغانی است.

براساس این جدول فاش‌شده، بودجه وزارت خارجه طالبان سه میلیارد ۸۱۳ میلیون و ۸۶۰ هزار و بودجه وزارت عدلیه این گروه ۵۴۰ میلیون ۷۹۸ هزار افغانی است.

طالبان همچنین به دادگاه عالی خود سه میلیارد و چهار میلیون ۴۷۲ هزار، به دادستانی خود یک میلیارد و ۱۸۳ میلیون و ۲۹۴ هزار و برای اداره امور زندان‌ها نیز همین مقدار را اختصاص داده است.

بودجه یکساله شماری از ادارات طالبان

بودجه وزارت مالیه طالبان نیز در سال ۱۴۰۱ خورشیدی مبلغ هفت میلیارد و ۳۴۱ میلیون و ۷۰۸ هزار، بودجه اداره ملی مبارزه با حوادث ۱۵۰ میلیون و ۲۳۷ هزار و از وزارت تجارت و صنایع ۲۹۱ میلیون و ۱۰۷ هزار افغانی است.

بودجه وزارت اقتصاد طالبان ۲۲۳ میلیون و ۶۴۱ هزار افغانی است. بودجه یک ساله ریاست محافظت ریاست الوزرای طالبان نیز ۷۹۳ میلیون و ۵۳۷ هزار افغانی است.

ماه گذشته، رحمت‌الله نبیل، رئیس سابق امنیت ملی افغانستان گفت که رهبر طالبان یک نیروی نظامی ۴۰ هزار نفری تشکیل داده و در یک سال گذشته برای تامین مالی این نیروی نظامی حدود ۶۰ میلیارد افغانی از وزارت مالیه طالبان پول گرفته است.

رهبر طالبان به گونه مخفیانه زندگی می‌کند و دفتر او فعالیت مشخصی ندارد. در یک و نیم سال گذشته و پس از تسلط طالبان بر افغانستان، ملا هبت‌الله به ندرت با شماری از والی‌ها و برخی از علمای دینی دیدار کرده است. طالبان در مورد محل این دیدارهای ادعا‌شده جزئیات نداده است.

رهبر طالبان در حالی این مبلغ هنگفت را به دفتر خود اخصاص داده است که کارمندان نهادهای خدماتی مانند صحی و معلمین چندین ماه معاش نگرفته‌اند.

از سوی دیگر، پس از تسلط طالبان بر افغانستان آمار فقر و بیکاری به صورت چشم‌گیری افزایش یافته است. به گونه‌ای که بیش از ۲۸ میلیون نفر در سراسر افغانستان به کمک‌های فوری بشردوستانه نیاز دارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها