ممنوعیت کار زنان افغانستان؛ سازمان ملل عدم حضور کارمندان در دفاترش را تا ۱۵ ثور تمدید کرد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۰

با پایان مهلت ۴۸ ساعته سازمان ملل برای عدم حضور کارمندانش در دفاتر این سازمان در افغانستان، این مهلت تا ۱۵ ماه ثور تمدید شده است.

افغانستان اینترنشنال دریافته که این دستور به دفاتر این سازمان در سراسر افغانستان به استثنای حضور حداقلی و کنترول‌شده کارمندان در دفاتر صادر شده است.

این دستور پس از آن صادر شده که درخواست سازمان ملل و مذاکرات مقام‌های این سازمان با طالبان برای لغو دستور این گروه درباره ممنوعیت اشتغال زنان در دفاتر سازمان ملل به نتیجه نرسید.

در پی صدور دستور شفاهی هفته گذشته وزارت خارجه طالبان در این مورد، سازمان ملل به استثنای شماری از کارمندان مرد یوناما، از همه کارمندان خود خواست که برای ۴۸ ساعت از خانه کار کنند.

یک منبع در سازمان ملل به افغانستان اینترنشنال گفت از روز یکشنبه (۲۰ حمل) که این فرصت ۴۸ ساعته و تعطیلات هفتگی به پایان رسید، مقام‌های سازمان ملل تصمیم گرفتند که این مهلت را تا ۲۶ روز دیگر (۱۵ ثور) تمدید کنند.

یک منبع دیگر در سازمان ملل به افغانستان اینترنشنال گفت که همزمان با این فرصت ۲۶ روزه، گفت‌وگوهای دیپلوماتیک با رهبران طالبان در سطوح بالا ادامه خواهد یافت تا این گروه متقاعد شود که تصمیم خود را تغییر دهد.

به گفته منابع ما، سازمان ملل همزمان با تصمیم تازه خود در مورد عدم حضور کارمندانش در دفاتر، به آن‌ها گفته که تنها شمار کمی از کارمندان در موارد ضروری و با هماهنگی مسئولان دفاتر خود می‌توانند به محلات کار خود برگردند.

به گفته این منابع، این استثنا در مورد مردان و زنان یک‌سان اعمال می‌شود.

به گفته یکی از منابع ما، روز یکشنبه کارمندان مرد شماری از دفاتر سازمان ملل به دفاتر خود برگشتند، ولی بیشتر این کارمندان برای همدلی با کارمندان زن، از خانه‌های خود کار کردند.

گفته شده که کارمندان زنی که در زمینه‌های بهداشت و درمان، تغذیه و آموزش‌های ابتدایی اشتغال دارند، مشمول این ممنوعیت کاری نمی‌شوند.

در عین حال، افغانستان اینترنشنال دریافته که دفاتر سازمان ملل تصمیم گرفته‌اند که دسترسی کارمندان زن به اینترنت وای‌فای در خانه‌های‌شان را فراهم کنند. این امر، به این معناست که احتمال دارد کار آن‌ها از خانه برای مدت درازی ادامه پیدا کند.

وزارت اقتصاد طالبان در فصل خزان گذشته به سازمان‌های غیردولتی داخلی و بین‌المللی دستور داد که کارمندان زن در دفاتر این سازمان‌ها کار نکنند.

این ممنوعیت در آن زمان شامل حال دفاتر سازمان ملل نمی‌شد.

هفته گذشته وزارت خارجه طالبان به صورت شفاهی به مقام‌های سازمان ملل دستوری را ابلاغ کرد که براساس آن، کارمندان این سازمان نیز حق ندارند برای کار به دفاتر خود بروند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبرها
جنگ ما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید