دکان‌داران شهر سقز در کردستان ایران، در اعتراض به مسمومیت دانش‌آموزان اعتصاب کاری کردند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۱

دکان‌داران شهر سقز در کردستان ایران روز دوشنبه در اعتراض به مسموم‌سازی دانش‌آموزان دختر در این شهر اعتصاب کاری کردند.

در ویدیوهایی که ایران اینترنشنال نشر کرده، دیده می‌شود که بازارهای شهر سقز در این روز برای حمایت از دانش‌آموزان دختر بسته شده‌اند.

این اعتصاب یک روز پس از اعتراضات گسترده مردمی در این شهر است که منجر به درگیری نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران با معترضان شد و نیروهای حکومت به سمت مردم تیراندازی کردند.

بر اساس گزارش و ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال، مردم سقز در روز یکشنبه در واکنش به مسموم‌سازی دانش‌آموزان دختر چند مکتب در این شهر مقابل این مدارس شعارهای ضد حکومتی از جمله شعار «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

اما اعتراضات به مسموم‌سازی دانش‌آموزان دختر در ایران به مناطق کردنشین محدود نمی‌شود.

در بوشهر نیز تشکل دانش‌آموزان انقلابی بوشهر و تشکل دانش‌آموزان انقلابی تهران در محکومیت تداوم حمله شیمیایی به مکاتب بیانیه مشترک صادر کردند.

در این بیانیه آمده است: «این حملات که از قبل سازماندهی شده و با بازگشایی مکاتب در سال جدید دوباره ادامه پیدا کرده، اقدامی تلافی‌جویانه نسبت به مبارزات پرشور دانش آموزان انقلابی است که از همان ابتدای انقلاب زن زندگی آزادی با شعارهایی چون: ژن ژیان ئآزادی، تکلیف خود را با حکومتی ضدزن و ضدانسانی مشخص کرده بودند.»

موج جدید مسموم‌سازی دانش‌آموزان دختر ایران پس از تعطیلات نوروز آغاز شده است و روز یکشنبه علاوه بر مکاتب شهر سقز، سازمان حقوق بشری هه‌نگاو نیز خبر داد که دانش‌آموزان مدارس دخترانه بهمنی و جماران در سنندج مسموم و به مراکز درمانی منتقل شدند.

همچنین بر اساس گزارش‌ها ۳۰ نفر از دانش‌آموزان مکتب قدسیه در روستای ورجوی در مراغه در استان آذربایجان شرقی، مسموم و با علایم تهوع، سردرد و گرفتگی عضلات به مراکز درمانی منتقل شدند.

این در حالی است که پیش از آن، با وجود تداوم چندین ماهه این حملات شیمیایی، حکومت ایران از معرفی عاملان آن خودداری کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.