افشای اسناد محرمانه امریکا موجب تغییر در برنامه ضدحملات ارتش اوکراین شده است

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۱

سی‌ان‌ان به نقل از منابع نزدیک به زلنسکی خبر داد که در پی افشا شدن اسناد محرمانه امریکا در باره نیروهای نظامی اوکراین، ارتش اوکراین در برنامه‌های ضدحمله‌اش علیه نیروهای روسی تغییر آورده است.

یک مقام اوکراینی گفت که تغییر در تاکتیک‌ها و نه برنامه‌های استراتژیک شان آمده است.

مقامات امریکایی در حال تلاش برای ردیابی منبع افشای این اسناد اند.

در همین حال، نیروهای روسیه حملات خود بر خط مقدم جنگ را افزایش داده‌اند و دنیس پوشیلین، رئیس بخش کنترول دونتسک نیروهای روسیه، ادعا کرد که حدود ۷۵ درصد شهر باخموت، محل درگیری‌های شدید نیروهای روسیه و اوکراین، را در اختیار دارد.

دگر جنرال الکساندر سیرسکی، فرمانده نیروهای زمینی اوکراین در باخموت گفت: «دشمن به تاکتیک سوریه، یا به اصطلاح [تاکتیک] زمین‌های سوخته روی آورده است و با حملات هوایی و شلیک توپخانه، ساختمان‌ها و مواضع را ویران می‌کند.»

اسناد محرمانه حکومت امریکا که روز جمع در شبکه های اجتماعی درز یافت، حاوی اطلاعات گسترده در مورد ارتش اوکراین از جملهسیستم دفاع هوایی آن است.

با پایان یافتن زمستان، انتظار می‌رود که اوکراین به زودی ضدحملات خود را برای بازپس گیری مناطق اشغالی از دست روسیه آغاز کند.

میخایلو پودولیاک، دستیار رئیس‌جمهور اوکراین گفت که در برنامه‌های استراتژیک این کشور تغییری نیامده است، اما تاکتیک‌ها همیشه در معرض تغییر هستند.

دیمتری پسکوف، سخنگوی کرملین از اظهار نظر در مورد افشای اسناد محرمانه ایالات متحده خودداری کرد و گفت: «این تمایل وجود دارد که همه چیز به گردن روسیه انداخته شود. این یک بیماری کلی است.»

وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که نیروهای این کشور یک انبار سوخت نیروهای اوکراین را در نزدیکی شهر زاپوریژیا ویران کرده است که در آن ۷۰ هزار تن سوخت نگهداری می‌شد. این وزارتخانه ادعا کرد که انبارهای ارتش اوکراین را که در آن موشک، مهمات و توپخانه نگهداری می‌شد، از بین برده است.

اوکراین از گلوله‌باری گسترده ارتش روسیه بر مناطق شمالی‌اش خبر داد. مقامات در جنوب این کشور گفتند که هواپیماهای روسیه از بمب های هدایت‌شونده علیه شهرهای منطقه خرسون استفاده کرده‌اند.

هنوز مشخص نیست که آیا افزایش حملات روسیه به معلومات افشا‌شده ایالات متحده ربط دارد یا خیر.

پربیننده‌ترین‌ها

کلکین - فصل پنجم
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید