شورای مقاومت ملی از کشورهای همسایه خواست که به سرنگونی طالبان در افغانستان کمک کنند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۳

مخالفان سرشناس طالبان در شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان با نشر یک نامه‌ سرگشاده‌، از کشورهای شرکت‌کننده در نشست سمرقند خواستند که بر طالبان فشار آورند.

این شورا با توصیف طالبان به عنوان «تهدید جهانی»، از این کشورها خواست که از «مردم افغانستان» برای حذف طالبان حمایت کنند.

شورای مقاومت شامل چهره‌های شاخص سیاسی مانند عطامحمد نور، جنرال دوستم و یونس قانونی است که پس از سقوط دولت پیشین، در بیرون از افغانستان بسر می‌برند.

شورای مقاومت ملی در این نامه نوشت: «سران نشست سمرقند...طالبان را به عنوان تهدید علیه امنیت همسایه‌ها و جهان زیر فشار قرار دهند و در خلع آن‌ها از تسلط نامشروع کنونی و جایگزینی نظام مردم‌سالار، مردم افغانستان را یاری رسانند.»

نشست سمرقند چهارمین نشست وزیران خارجه همسایه افغانستان، به شمول چین و روسیه است که اغلب شان روابط حسنه با طالبان دارند.

وزارت خارجه چین روز گذشته گفت که در این نشست به دنبال تقویت اجماع نظر کشورهای همسایه بر سر وضعیت افغانستان است. این وزارت گفت که از حکومت «موقت افغانستان [یعنی طالبان]» برای رسیدن به ثبات و توسعه پشتیبانی می‌کند.

شورای مقاومت در نامه‌اش تعامل کشورهای قدرتمند منطقه با طالبان را «خوش‌باورانه» توصیف کرده است.

این جریان، به حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان به عنوان عامل ناامنی در افغانستان و کشورهای دیگر اشاره کرده گفته است: «افراط‌گرایی و افزایش خشونت روزافزون در پاکستان نیز ریشه در وضعیت حاکم امروز افغانستان دارد.»

در نشست سمرقند که روز ۲۴ حمل برگزار می‌شود، وزیران خارجه کشورهای روسیه،‌ چین، ایران، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و اوزبیکستان شرکت می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گنج‌های پنهان
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها