نیروهای شبه‌نظامی سودان: کنترول کاخ ریاست‌جمهوری را به دست گرفته‌ایم

شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۶

گروه شبه‌نظامی «واکنش سریع» سودان اعلام کرد که کنترول کاخ ریاست‌جمهوری، اقامتگاه فرمانده ارتش و میدان هوایی بین‌المللی خرطوم را به دست گرفته است.

ویدیوهای منتشر شده هرج‌ومرج در خیابان‌های خرطوم را نشان می‌دهد، با این حال هنوز ارتش سودان ادعای شبه‌نظامیان را تایید نکرده است.

دو جناح نظامی در پی چند روز تنش سیاسی بر سر انتقال قدرت، آتشباری‌های سنگینی علیه مواضع یکدیگر داشته‌اند.

جان گادفری، سفیر ایالات متحده در سودان گفت که تشدید تنش‌ها به درگیری‌های مستقیم «بسیار خطرناک» است و از رهبری دو طرف خواست تا به طور فوری به درگیری‌ها پایان دهند.

با اختلاف بر سر کاهش قدرت و اختیارات فرمانده نیروهای واکنش سریع و حتی مطرح شدن بحث ادغام این نیروها در ارتش سودان بالا گرفته است.

در اکتبر ۲۰۲۱ ارتش سودان به رهبری عبدالفتاح برهان با کودتای نظامی دولت را سرنگون کرد و قدرت را به «شورای حاکمیت انتقالی» منتقل کرد.

سودان از آن زمان تاکنون شاهد خشونت‌های فزاینده قبیله‌ای بوده است.

رویترز روز جمعه به نقل از مقام‌های صحی سودان گزارش داد که بیش از ۲۰ تن در خشونت‌های هفته گذشته در ایالت دارفور غربی کشته شده‌اند.

به گفته سازمان ملل متحد، پس از آتش زدن خانه‌ها و غارت در جریان خشونت‌های فرقه‌ای، حدود ۲۰ هزار نفر آواره شده و جمعیت قابل توجهی از آنها از مرز به چاد گریخته‌اند.

ادامه تنش‌های مداوم بین ارتش و نیروهای واکنش سریع می‌تواند ناامنی و سطح درگیری‌ها را در این کشور بیش از پیش افزایش دهد.

در همین حال، توافق سیاسی که چند هفته پیش بین احزاب مختلف سیاسی بر سر ادامه انتقال به دولت غیرنظامی صورت گرفت نیز به دلیل اختلاف بر سر ادغام نیروهای شبه‌نظامی در ارتش به تعویق افتاد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا نیز روز شنبه وضعیت فعلین در سودان را شکننده خواند و گفت فرصتی واقعی برای پیشبرد چارچوب توافق شده وجود دارد.

او گفت عواملی هستند که ممکن است علیه به نتیجه رسیدن این توافق فشار بیاورند، اما با فرصت پیش آمده امریکا و سایر کشورها از انتقال قدرت به دولت رهبری غیرنظامی در سودان حمایت می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

مراسم تاج‌گذاری پادشاه چارلز سوم 
خبر
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها