اکسپرس تریبون: طالبان پاکستانی و افغان به صورت مشترک بر نیروهای پاکستان حمله می‌کنند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۸

روزنامه اکسپرس تریبون به نقل از یک منبع ارشد امنیتی از همکاری نزدیک جنگجویان طالبان افغان و پاکستانی در حملات بر نیروهای ارتش و پولیس پاکستان خبر داده است.

او افزوده که در چند عملیات‌ اخیر علیه شبه نظامیان پاکستانی، ۵۱ جنگجوی افغان نیز کشته شده‌اند.

او مدعی شد که از هر ده جنگجوی تحریک طالبان پاکستان، حدود ۵ نفر شان از افغانستان هستند.

این منبع به اکسپرس تریبون گفت: «اطلاعات ما نشان می دهد در هر «تشکیل» تحریک طالبان پاکستان که برای حمله اعزام شوند، پنج یا چهار نفرش شهروند افغانستان اند. حتا در حمله به پاسگاه پولیس در کراچی، دو تن از تروریست‌ها افغان بودند.»

او گفت که طالبان افغان در مناطق مرزی پاکستان با افغانستان حضور قوی دارند و همین مناطق در وزیرستان شمالی و جنوبی محور عملیات نظامی بعد از عید خواهد بود. او افزود که در جریان این عملیات ممکن است مردم محل بی‌جا شوند و ایست‌های بازرسی بیشتری ایجاد شود.

این روزنامه به نقل از منابع خود نوشته است که پس از مرگ برید جنرال مصطفی کمال برکی در ماه مارچ امسال، راه برای مذاکره با طالبان پاکستانی بسته شده است و ارتش علاقه‌مند گفت‌وگو با این گروه نیست. رئیس ستاد ارتش پاکستان نیز صریحا گفته است که مذاکرات قبلی با طالبان اشتباه بود.

مصطفی کمال برکی از مقامات ارشد سازمان استخبارات پاکستان، آی‌اس‌آی، بود که متواتر به افغانستان می‌آمد و با رهبری طالبان پاکستانی در خاک افغانستان مذاکرات می‌کرد. او از افراد کلیدی در مذاکره قبلی بود و ارتباط نزدیک با طالبان افغان داشت.

آقای برکی به تاریخ ۲۱ مارچ امسال هنگام برگشت از افغانستان در انگور اده، در خاک پاکستان ترور شد.

مقامات پاکستان در ماه‌های اخیر بارها از طالبان در کابل خواسته‌اند تا جلو حملات طالبان پاکستانی در خاک این کشور را بگیرد. طالبان افغانستان اما تا حال همکاری جدی نداشته و فقط به اطمینان لفظی بسنده کرده است.

مقامات پاکستان از تلفات بالای نیروهای این کشور به دلیل دسترسی طالبان پاکستانی به سلاح‌های پیشرفته غربی که ادعا می‌شود از نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان به جا مانده‌اند، شکایت دارند.

اکسپرس تریبون نوشت که در بعضی از مناطق نزدیک به مرز افغانستان، نیروهای پاکستانی پس از نماز شام پسته‌هایشان را ترک می‌کنند. زیرا، از طرف طالبان با سلاح پیشرفته شب‌بین‌ هدف قرار می‌گیرند.

این روزنامه نوشت که احتمال می‌رود با شروع عملیات نظامی در وزیرستان شمالی و جنوبی، طالبان افغان برای مدتی به خاک خودشان برگردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

مراسم تاج‌گذاری پادشاه چارلز سوم 
خبر
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها