سفر وزیر دفاع چین به مسکو؛ «گروه ۷» به حامیان روسیه در تهاجم به اوکراین هشدار داد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۹

لی شانگ‌فو، وزیر دفاع چین روز سه‌شنبه در سفر به مسکو بر تقویت همکاری‌های نظامی میان بیجینگ و مسکو تاکید کرد.

این سفر در حالی انجام شده است که هفت کشور بزرگ صنعتی جهان موسوم به گروه ۷ گفته‌اند کمک به روسیه در جنگ با اوکراین «هزینه‌های سنگینی» برای حامیان مسکو به بار خواهد آورد.

وزیر دفاع چین در جریان سفر به مسکو «عزم» خود را برای تقویت همکاری با ارتش روسیه ابراز کرد. این دیدار در حالی صورت گرفت که غربی‌ها به عنوان متحدان کی‌یف، بیم دارند که بیجینگ برای تقویت تلاش‌های معطوف به جنگ خود در اوکراین به روسیه تسلیحات تحویل دهد.

آقای شانگ‌فو گفت: «سفر به مسکو با هدف نشان دادن عزم راسخ به جهان برای تقویت همکاری استراتژیک بین نیروهای مسلح چین و روسیه انجام می‌شود.»

او قول داد همکاری نظامی و فنی و همچنین تجارت نظامی بین روسیه و چین را ارتقا دهد و به سطح جدیدی برساند.

هم‌زمان سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه که روز سه‌شنبه با همتای چینی خود دیدار کرد، به نوبه خود خواستار توسعه روابط «با ارائه حمایت قوی از یکدیگر، از جمله در مورد مسایل امنیت ملی» شد.

او افزود: «این مهم است که کشورهای ما ارزیابی یکسانی را از دگرگونی مداوم چشم‌انداز ژئوپلتیک جهانی داشته باشند.»

این اولین سفر خارجی شانگ‌فو از زمان آغاز به کارش در مقام وزیر دفاع چین است.

او روز یک‌شنبه در جریان دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفت که مسکو را برای «تاکید بر ماهیت ویژه و اهمیت استراتژیک روابط دوجانبه خود» با چین به عنوان مقصد اولین سفر خارجی خود انتخاب کرده است.

هم‌زمان یک هیات اوکراینی پیشنهاد میانجی‌گری بغداد برای گفت‌وگو با روسیه را رد کرده است.

دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین موضع کشورش مبنی بر این که تا وقتی روسیه از تمام خاک اوکراین خارج نشود، در هیچ گفت‌وگوی صلحی شرکت نخواهد کرد، تکرار کرد.

این در حالی است که فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق در دیدار با همتای اوکراینی خود گفت در جریان سفر ماه فبروری گذشته سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه به بغداد، صراحتا اعلام کرده عراق خواستار توقف جنگ روسیه با اوکراین است.

وزیر امور خارجه عراق در ادامه تاکید کرد که این کشور به دنبال آن است که بخشی از راه‌حل بحران روسیه و اوکراین باشد.

هم‌زمان با حضور وزیر امور خارجه اوکراین در بغداد، شماری از طرفداران گروه‌های مسلح هوادار روسیه تجمعاتی علیه حضور این هیات برگزار کردند.

در تحولی دیگر، پوتین به صورت غیرمترقبه از بعضی مناطق تحت تصرف روسیه در اوکراین بازدید کرد.

به گفته کاخ کرملین، او در تعطیلات عید پاک به این مناطق رفت و از مقر گارد ملی شرق در لوهانسک و مقر گروه جنگی دنیپر بازدید کرد.

پیش از این پوتین در ۱۹ مارچ از ماریوپل بازدید کرده بود.

وزیر امور خارجه روسیه اما روز دوشنبه پس از گفت‌وگو با مائورو ویرا، همتای برزیلی خود در یک کنفرانس خبری گفت که روسیه می‌خواهد هر چه زودتر درگیری در اوکراین پایان یابد.

او اضافه کرد: «واضح است که ما علاقه‌مندیم درگیری اوکراین در اسرع وقت پایان یابد.»

لاوروف همچنین از برزیلی‌ها به دلیل «درک عالی آن‌ها از چرایی شروع درگیری در اوکراین» و نیز «آمادگی آن‌ها برای کمک به یافتن راهی برای حل و فصل آن» تشکر کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

کلکین - فصل پنجم
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید