نامه جنبش زنان مقتدر افغانستان به سازمان ملل: از تعامل با طالبان جلوگیری شود

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۳۱

به دنبال اظهارات امینه محمد، معاون دبیرکل سازمان ملل در مورد نشستی برای شرایط به رسمیت شناختن طالبان، جنبش زنان مقتدر افغانستان به سازمان ملل نامه نوشت. این جنبش از سازمان ملل خواست که از تعامل و مشروعیت‌دهی عجولانه به طالبان بدون درنظرداشت منافع مردم افغانستان جداً جلوگیری شود.

در نامه گفته شده که تحویل‌دهی نمایندگی‌های دیپلوماتیک افغانستان به طالبان، نمونه بارز این رفتار عجولانه است.

این جنبش می‌گوید نادیده گرفتن عملکرد فجیع طالبان در افغانستان و مسامحه کشور‌ها با طالبان به طور رقت‌انگیزی تحیرآور و نگران‌کننده است.

جنبش زنان متقدر افغانستان تاکید کرده در شرایطی که طالبان با تندروی و زورگویی خواسته‌های بدوی و ضد بشری خود را یکی پس از دیگری بر مردم افغانستان تحمیل می‌کند، مسئولیت سازمان ملل و کشورهای عضو آن است که به جای عکس‌العمل منفعت محور و چشم بستن بر اعمال ضد بشری طالبان، مسئولانه عمل کنند.

امینه محمد، معاون دبیرکل سازمان ملل خبر داده که قرار است به زودی نشستی در دوحه در مورد شرایط به رسمیت شناختن طالبان برگزار شود.

جنبش زنان متقدر افغانستان در اعتراض به این اظهارات گفته: به رسمیت شناختن و احترام به حقوق انسانی‌ باید در هر مذاکره‌ به عنوان پیش‌شرط در نظر گرفته شود.

این جنبش تاکید کرده تا زمانی که طالبان آماده گذار مسالمت آمیز قدرت و اعاده راهکارهای مسالمت آمیز با مردم افغانستان نشود، نه تنها باید از به رسمیت شاخته شدن طالبان اجتناب شود، بلکه این گروه باید مورد تحریم بیشتر قرار گیرد.

این نامه با مشارکت جمعی از فعالان زن، فعالان مدنی مستقل، نویسندگان، شاعران و روزنامه‌نگاران افغانستان نوشته شده است.

آنان از سازمان ملل خواسته‌اند که مردم افغانستان، بخصوص زنان را تنها نگذارد.

به گفته این جنبش، وضعیت فعلی افغانستان، «تاریک و سیاه» است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها