نمایندگان پنجاه کشور غربی برای هماهنگی کمک‌ها به اوکراین در آلمان گرد هم می‌آیند

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۰۱

به دنبال درخواست رئیس‌جمهور اوکراین از کشورهای غربی برای ارسال تسلیحات جنگی بیشتر، نمایندگان پنجاه کشور غربی برای هماهنگی کمک‌ها و حمایت از کی‌یف در آلمان گردهم میایند.

این نشست روز جمعه اول ثور در پایگاه هوایی رامشتاین برگزار می‌شود. امریکا این نشست را میزبانی می‌کند.

ائتلاف کشورها برای حمایت بیشتر از اوکراین در حالی صورت می‌گیرد که خبرگزاری کیودو روز جمعه به نقل از منابع دولتی جاپان گزارش داد که کشورهای گروه هفت نیز در موازات با فشارهای سیاسی و اقتصادی کشورهای غربی نیز در حال بررسی ممنوعیت تقریباً کامل صادرات به روسیه هستند.

کی‌یف از چندین ماه بدین سو بارها خواستار ارسال جت‌های جنگنده و موشک‌های دوربرد از سوی متحدان غربی خود شده است.

از سویی دیگر با وجود تلاش‌های امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه برای تشویق چین جهت موضع‌گیری در جنگ اوکراین، چین کانگ وزیر امور خارجه چین روز جمعه گفت که این کشور اوضاع در اوکراین را تشدید نمی‌کند و از حل مسالمت‌آمیز اختلافات بین‌المللی از طریق گفت‌وگو و دیپلوماسی حمایت می‌کند.
علی‌رغم فشارهای اوکراین برای گرفتن عضویت ناتو، بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان روز پنجشنبه تصمیم‌گیری سریع در مورد عضویت اوکراین در این سازمان را رد کرد.

او گفت که تصمیم درباره درخواست اوکراین برای پیوستن به این سازمان نه فقط برای ابراز همبستگی با این کشور، بلکه با «خونسردی» گرفته شود.
ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو روز پنجشنبه در سفر به کی‌یف گفت که اولویت این ائتلاف اطمینان از «غلبه» اوکراین در جنگ علیه روسیه است و طرح عضویت کی‌یف در نشستی در ماه جولای مورد بحث قرار خواهد گرفت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما
سرزمین‌های بکر

رادیو

پادکست‌ها