زلمی خلیلزاد سخنان تازه رهبر طالبان را «چراغ سبز» برای آموزش و کار زنان تلقی کرد

شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۲

زلمی خلیلزاد می‌گوید به نظر می‌رسد سخنان اخیر رهبر طالبان «چراغ سبز» برای آموزش و کار زنان است.

براساس پیام صوتی منسوب به هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان گفت احکام او تا زمانی قابل اعتبار است که مبتنی بر شریعت باشد. او تاکید کرد که اگر احکامش مخالفت شریعت باشد نباید اجرا شود.

نماینده پیشین امریکا در امور صلح افغانستان این سخنان رهبر طالبان را تحسین کرده است. زلمی خلیلزاد با اشاره به منع آموزش دختران و ممنوعیت کار زنان در دفاتر سازمان ملل و دیگر موسسات توسط طالبان، در توییتی نوشت که بسیاری از علمای اسلامی این اقدام طالبان را مخالف اسلام دانسته‌اند.

خلیلزاد تاکید کرده است که بسیاری از علمای اسلامی، از جمله مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان ایران و تعداد دیگری از علما که حامی طالبان هستند، این تصمیم طالبان را خلاف اسلام دانسته‌اند.

طالبان روز جمعه به مناسبت عید فطر پیام صوتی منسوب به هبت‌الله آخندزاده را نشر کرد. رهبر طالبان در این نوار صوتی می‌گوید «احکام من تا زمانی قابل اعتبار است که مبتنی و موافق شریعت باشد. اگر فرمان‌هایم مخالفت شریعت اسلامی باشد نباید اجرا شود.»

طالبان گفته است که رهبر این گروه در روز اول عید فطر در قندهار سخنرانی کرده است. هبت‌الله در این سخنرانی گفته است که این گروه شریعت اسلامی را تطبیق می‌کند و به کسی اجازه نمی‌دهد در امور افغانستان دخالت کند.

طالبان در جریان بیست ماه گذشته محدودیت‌های گسترده علیه زنان وضح کرده است. در پی محرومیت آموزش و کار زنان توسط طالبان، اکثر مقامات و علمای کشورهای اسلامی این سیاست طالبان را خلاف ارزش‌ها و آموزه‌های دین اسلام دانستند.

جامعه جهانی و روحانیون جهان اسلام بارها از طالبان خواسته‌اند که تصمیم ممنوعیت آموزش و کار زنان را لغو کند. موضوعی که طالبان تا اکنون آن را نادیده گرفته است.

رهبر طالبان در حالی از عدم اجرایی شدن فرمان‌های غیر اسلامی خود سخن می‌گوید که پیش از این شماری از مقامات طالبان گفته بودند که احکام هبت‌الله آخندزاده واجب است و همه باید از آن اطاعت کنند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید