ایسنا: هیئت ایرانی می‌خواهد «در اولین فرصت» برای پیگیری حقابه ایران به افغانستان برود

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۷

علی سلاجقه، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، به خبرگزاری ایسنا گفته است که در حال رایزنی با طالبان برای تنظیم سفر یک هیات جمهوری اسلامی به کابل است.

سلاجقه افزود که می‌خواهد « در یکی دو هفته آینده همراه با هیئتی به این کشور رفته و موضوع حقابه[ایران] را پیگری» کند.

مقامات جمهوری اسلامی به رغم ایجاد روابط حسنه با طالبان، این گروه را به رعایت حقابه ایران بر اساس معاهده دریای هلمند متقاعد نتوانسته است.

البته، به نقل از ایسنا، کاظمی قمی، نماینده ویژه رئیس جمهور ایران در امور افغانستان گفته است که « بر اساس اقداماتی که صورت گرفته است نوید این را می‌دهد که امسال آب در هیرمند رها خواهد شد.»

حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در ۲۸ حمل خبر داد که در حاشیه نشست سمرقند با امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان دیدار کرد و گفت که «مسئله حقابه ایران از هیرمند را به تفصیل مورد تاکید» قرار داده است.

سفر سلاجقه در ادامه رایزنی و فشار مقامات ایرانی بر طالبان است.

طالبان در ماه دلو ۱۴۰۰ اعلام کرده بود که با تمام مواد و محتویات فنی، اساسات حقوقی و پروتکل‌های معاهده آب دریای هلمند که در سال ۱۳۵۱ میان افغانستان و ایران منعقد شده است، موافق است و آن را به صورت کامل می‌پذیرد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفته بود که امارت طالبان به تطبیق کردن این معاهده دایمی با ایران در «فضای همکاری، اعتماد و عزم قوی ادامه می‌دهد.»

با این حال، پس از ۱۴ ماه هنوز جمهوری اسلامی می‌گوید که طالبان به معاهده آب هلمند عمل نکرده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها