ائتلاف جنبش‌های اعتراضی زنان خواهان برکناری نماینده امریکا در امور زنان افغانستان شد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۷

ائتلاف جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان در یک نشست خبری از عملکرد نماینده ویژه امریکا در امور زنان افغانستان انتقاد کرده و خواهان برکناری او شد.

اعضای این جنبش گفتند که رینا امیری در واکنش به حذف کامل زنان افغانستان توسط طالبان تنها به نوشتن توییت اکتفا کرده است.

این ائتلاف در قطعنامه‌ای گفت طالبان پس از تسلط بر افغانستان حدود چهل فرمان علیه زنان صادر کرده اما نهادهای بین‌المللی به ویژه نماینده امریکا در امور زنان افغانستان تنها به نوشتن چند توییت اکتفا کرده‌اند.

در این قطعنامه آمده است «در عمل کشورها و نهاد‌های مدعی مدافع حقوق بشر و زن برای تامین منافع سیاسی از مذاکره و تعامل بی‌قید و شرط با طالبان دریغ نکرده‌اند.»

در این قطعنامه آمده است «ائتلاف جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان به عنوان نمایندۀ زنان در بند افغانستان شما خانم رینا امیری را مخاطب قرار داده و می‌پرسد که در مدت ماموریت تان در امور زنان و حقوق بشر افغانستان چه اقداماتی را جهت احقاق حقوق زنان انجام داده‌اید و دستاوردهای این اقدامات از چه قرار اند؟ شما خانم رینا امیری به عنوان نمایندۀ ویژه در امور حقوق زنان افغانستان برای لیست کردن مشکلات و خواست‌های زنان معترض چه وقت و با چه کسانی و کدام اقشار دیدار و گفت‌وگو کردید؟»

این ائتلاف تاکید کرده که خانم امیری در مدت ماموریت خود نتوانسته از امریکا به عنوان «دولت قدرتمند مدعی مدافع حقوق زن و برابری» نمایندگی کند و ارزش‌های دولت امریکا را تمثیل کند.

زنان معترض افغانستان از امریکا خواستند تا کارکرد خانم امیری را بررسی کرده و او را مورد بازخواست قرار بدهد. آنها همچنین خواستار گماشتن شخص «جدی و مبارز» در خصوص حمایت از زنان افغانستان برای اقدامات موثرتر شده‌اند.

این ائتلاف متشکل از شش جنبش اعتراضی زنان افغانستان است.

این زنان معترض خطاب به رینا امیری گفته‌اند که او تا چه اندازه در راستای «به رسمیت شناختن مقاومت زنان افغانستان» در سطح جهان و سازمان‌های بین‌المللی کار و تلاش کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها