سفیر امریکا در ملل متحد: جهان در قبال اقدامات ظالمانه طالبان علیه زنان منفعل نخواهد ماند

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۰۸

سفیر امریکا در سازمان ملل می‌گوید طالبان با اقدامات ظالمانه علیه زنان و دختران افغان از تعهدات خود سرپیچی کرده است.

لیندا توماس گرینفیلد با اشاره به قطعنامه شورای امنیت در محکومیت برخورد طالبان با زنان، گفت جامعه جهانی در قبال محرومیت زنان افغان از حقوق‌شان منفعل نخواهد ماند.

شورای امنیت سازمان ملل روز پنجشنبه با تصویب قطعنامه‌ای، برخورد تبعیض آمیز طالبان با زنان افغان را محکوم کرد.

اعضای شورای امنیت با صدور این قطعنامه از طالبان خواستند تا به سرعت محدودیت‌های فزاینده خود بر آموزش، کار و حضور زنان در فضاهای عمومی را لغو کنند.

خانم گرینفیلد در بیانیه‌ای گفت قطعنامه شورای امنیت که به اتفاق آراء تصویب شده پیامی روشن به طالبان می‌فرستد: «ما سرکوب زنان و دختران افغان را محکوم می‌کنیم و خواهان لغو سریع فرمان‌های غیرقابل پذیرش شما هستیم. در حالی که زنان و دختران افغانستان از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی خود محروم هستند، جامعه جهانی منفعل نخواهد ماند.»

سفیر و نماینده دائم ایالات متحده امریکا در سازمان ملل گفت که احکام «ظالمانه» طالبان علیه زنان از جمله ممانعت کار در نهادهای غیردولتی و دفاتر سازمان ملل و همچنین جلوگیری از آموزش زنان و دختران، افغانستان را از دستیابی به ثبات، رفاه اقتصادی و پیشرفت در آینده باز می‌دارد.

او همچنین افزود:« آنها (طالبان) زنان و دختران را در معرض خطر افزایش خشونت مبتنی بر جنسیت و استثمار جنسی قرار می‌دهند.»
خانم گرینفیلد گفته که ایالات متحده و سایر اعضای جامعه بین‌المللی همچنان به یک روند سیاسی فراگیر منعکس‌کننده مشارکت معنادار زنان و اعضای جوامع به حاشیه رانده تاکید دارد.

قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل از کاهش فزاینده احترام به حقوق و آزادی‌های اساسی زنان افغان توسط طالبان ابراز نگرانی کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها

نگاه ژرف
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید