وزیران خارجه ترکیه، سوریه، ایران و روسیه ماه آینده در مسکو دیدار می‌کنند

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۰۸

وزیر خارجه ترکیه گفته که به عنوان بخشی از فرایند احیای روابط کشورش با سوریه، ماه می با وزیران خارجه سوریه، ایران و روسیه در مسکو دیدار می‌کند.

مولود چاوش‌اوغلو این موضوع را روز جمعه (۲۸ اپریل) در یک نشست خبری در انقره پس از دیدار اخیر مقام‌های امنیتی این کشورها اعلام کرده است.

ترکیه و روسیه دیدار سه‌شنبه وزیران دفاع و رئیسان سازمان‌های اطلاعاتی این چهار کشور در مسکو را در راستای برقراری روابط دوباره میان انقره و دمشق، «سازنده» خوانده‌اند.

وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای نوشت که این دیدار برای تامین امنیت در سوریه و عادی‌سازی روابط میان ترکیه و سوریه صورت گرفت.

ترکیه عضو پیمان نظامی ناتو است و در ۱۲ سال جنگ داخلی سوریه، از نیروهای مخالف دولت بشار اسد، رئیس‌جمهور این کشور حمایت کرده و حالا به دنبال از سرگیری روابط با دولت آقای اسد است.

روسیه، متحد اصلی دولت بشار اسد، دمشق را تشویق کرده که برای تامین امنیت در سوریه، در راستای عادی‌سازی روابطش با انقره، گام بردارد.

در همین حال، دولت بشار اسد خواستار خروج نیروهای مسلح ترکیه از بخش‌های شمالی سوریه شده است.

به دنبال گفت‌وگوهای روز سه‌شنبه مسکو، وزارت دفاع سوریه در بیانیه‌ای نوشت که در این گفت‌وگوها موضوع خروج نیروهای ترکیه‌ای از سوریه هم مطرح شد.

در بیانیه مشترک پایانی اجلاس مقام‌های دفاعی و اطلاعاتی هر چهار کشور در مسکو بر حفظ تامیت ارضی سوریه و عادی‌سازی روابط میان دمشق و انقره تاکید شده است.

سوریه اخیرا در راستای عادی‌سازی روابطش با عربستان سعودی هم گام‌هایی برداشته است. سفر وزیر خارجه سوریه به جده و سفر وزیر خارجه عربستان سعودی به دمشق، بخشی از فرایند عادی‌سازی روابط دو کشور بوده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
سپړنه
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها