عفو بین الملل به شورای امنیت: تقبیح کافی نیست، علیه طالبان اقدام کنید

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۰۸

سازمان عفو بین الملل در انتقاد از قطعنامه شورای امنیت در محکومیت سرکوب زنان در افغانستان گفته که این قطعنامه فاقد اقدامات مشخص برای اعاده حقوق زنان افغان است.

به گفته این سازمان مدافع حقوق بشر، شورای امنیت علیه طالبانی که در «نقض فاحش» حقوق زنان دست دارند، اقدامی نکرده است.

۱۵ عضو دایم و غیردایم شورای امنیت روز پنجشنبه با تصویب قطعنامه‌ای، برخورد تبعیض آمیز طالبان با زنان افغان را تقبیح کرد. آنها از طالبان خواستند که سیاست‌های تبعیض آمیز علیه زنان افغان، به ویژه ممنوعیت آموزش و کار زنان را «فوراً لغو» کند.

عفو بین الملل در بیانیه‌اش گفت: «با این که قطعنامه در مسیری درست گام برداشته، اما برای اعاده حقوق زنان و حساب‌گیری از مقامات طالبان که در نقض فاحش و سیستماتیک حقوق زنان و دختران دست دارند، کاری انجام نداده است.»

عفوبین الملل خواستار افزایش فشار جهانی بر طالبان بر مبنای قطعنامه شورای امنیت شده است.

به گفته این سازمان، «جهان با این فشار پیامی واضح به طالبان بفرستد که حقوق زنان و دختران قابل مذاکره نیست. آنها دارای حقوق جهان‌شمول و سلب ناپذیر اند.»

علاوه بر اعضای شورای امنیت، ۹۰ کشور عضو سازمان ملل رسماً از تصویب این قطعنامه در این شورا حمایت کردند.

لانا نسیبه، سفیر امارات متحده عربی در سازمان ملل گفت که این کشورها شامل «همسایگان افغانستان، کشورهای اسلامی و دیگر مناطق جهان» است.

نسیبه در شورای امنیت گفت: «این حمایت بیشتر از هر زمانی بر وزن این پیام اساسی ما افزوده است: جهان در برابر حذف زنان از جامعه افغانستان خاموش نمی‌نشیند.»

نماینده ایالات متحده نیز گفت که سیاست‌های طالبان در مورد زنان «غیرقابل دفاع» است و این کشور در برابر سرکوب زنان و دختران افغان بی‌تفاوت نمی‌ماند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دیدگاه
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها