نماینده مجلس ایران از کارشکنی طالبان در ارتباط به حقابه ایران انتقاد کرد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۰

نماینده مجلس جمهوری اسلامی می‌گوید که طالبان از طریق افراد محلی مسیرهای انحرافی کوچک در مسیر آب به سوی ایران ایجاد کرده‌ و حقابه کشورش به هدر می‌رود.

محمد سرگزی گفته طالبان تاکنون صحبتی از تخصیص ندادن حقابه ایران نکرده، اما در عمل نیز اقدام خاصی انجام نداده است.

به نقل از خبرگزاری صدا و سیمای ایران، او گفت: «طالبان از زمانی که در راس هیات حاکمه افغانستان حضور یافته صحبتی از تخصیص ندادن حق‌آبه ایران نکرده اما در میدان واقعیت نیز اقدام خاصی انجام نداده است. این مهم در حالیست که دولت قبلی افغانستان به صراحت عنوان می‌کرد آب را در مقابل نفت می‌دهیم.»

به گفته وی، طی سال گذشته حدود ۲ میلیارد مترمکعب آب از طریق بند کمال خان به سمت گودزره هدایت شد، اما آب به سمت سیستان نیامد.

محمد سرگزی توضیح داد که طالبان باری دریچه‌ها را باز کرد، اما مسیر آبی که از بند کمال خان به سمت مرز ایران می‌آمد، منحرف شد.

سرگزی در این مورد گفت: «متاسفانه طالبان از طریق افراد محلی مسیر‌های انحرافی کوچک در مسیر آب ایجاد کردند لذا فقط حدود ۷۰۰ هزار متر مکعب آب وارد کشورمان شده است.»

او از مقام‌های کشورش خواسته تا نوع رفتار و تعامل جمهوری اسلامی ایران با افغانستان «باید تعیین تکلیف شود.»

محمد سرگزی با کنایه به مقام‌های جمهوری اسلامی ایران گفته در زمستان برق و نفت به افغانستان داده می‌شود، اما ما «شاهد مسیر یکطرفه تعامل از سوی افغانستان هستیم.»

جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده که در سال ۱۴۰۲، پیگیری حقابه هلمند جزو برنامه‌های اساسی این کشور است. طالبان گفته‌اند که حقابه ایران را می‌پذیرند.

محمد سرگزی اما در تحقق هرچه زودتر حقابه، موضوع مهاجران افغان در ایران را به رخ کشیده و گفته: «امروزه حدود ۷ میلیون نفر شهروند افغانستان در کشورمان زندگی کرده و از آب آشامیدنی کشورمان استفاده می‌کنند.»

او پیشتر هشدار داده بود که اگر طالبان حقابه کامل ایران را ندهد، مهاجران افغانستان از استان سیستان و بلوچستان ایران اخراج خواهند شد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
دیدگاه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید