سردبیر دیپلوماتیک الجزیره: گوترش در راه دوحه گفت سازمان ملل از افغانستان بیرون نخواهد شد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۱

جیمز بیز، سردبیر دیپلوماتیک الجزیره در توییترش نوشته آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در راه سفر به دوحه به او گفته این سازمان از افغانستان بیرون نخواهد شد.

منابع دیپلوماتیک گفتند آقای گوترش در نشست دوحه درباره بازنگری عملیات امدادرسانی سازمان ملل در افغانستان صحبت خواهد کرد.

نشست دو روزه دوحه روزهای دوشنبه و سه‌شنبه برگزار می‌شود و آقای گوترش برای میزبانی این نشست وارد دوحه شده است.

آقای جیمز در صفحه توییترش نوشته که گوترش به او گفت که هیچ راه برای خروج سازمان ملل از افغانستان وجود ندارد.

پیشتر منابع گفته بودند که دبیرکل سازمان ملل نمایندگان ویژه کشورهای مختلف برای افغانستان را درباره بازنگری عملیات امدادرسانی این سازمان در افغانستان در جریان قرار خواهد داد.

در پی جلوگیری طالبان از کار زنان در آژانس‌های سازمان ملل در افغانستان، این سازمان ملل اعلام کرد ادامه عملیات امدادرسانی خود را در افغانستان مورد بازنگری قرار می‌دهد.

سازمان ملل روز یکشنبه در بیانیه‌ای گفت که در این نشست برای دستیابی به یک تفاهم مشترک در جامعه بین‌المللی در مورد چگونگی تعامل با طالبان صحبت خواهد شد.

خنگوی سازمان ملل روز یکشنبه در اعلامیه‌ای که در اختیار افغانستان اینترنشنال قرار گرفته، درباره سفر گوترش گفته است: «سرمنشی سازمان در روزهای ۱ و ۲ می میزبان نمایندگان کشورها برای افغانستان خواهد بود تا به دیدگاه‌های مشترک در مورد مسائل کلیدی مانند حقوق بشر، به خصوص حقوق زنان و دختران، حکومت فراگیر، مبارزه با تروریسم و موادمخدر دست یابند.»

اعلامیه می‌افزاید: «هدف از این نشست ایجاد اجماع نظر در میان کشورهای جهان در مورد تعامل با طالبان در ارتباط به مسائل فوق است.»

سازمان ملل قبلاً طرح موضوع شناسایی رسمی طالبان در نشست دوحه را رد کرده بود. اکنون، به نظر می‌آید که تعامل با طالبان محور اصلی نشست دوحه در مورد افغانستان است.

طالبان از کشورهای شرکت‌کننده خواسته است که فراتر از تعامل، باید برسر شناسایی رسمی طالبان گفت‌و‌گو کنند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید