نشست خبری گوترش در دوحه: سازمان ملل به زودی نشست دیگری درباره افغانستان برگزار خواهد کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۲

دبیرکل سازمان ملل روز سه‌شنبه در نشست خبری در دوحه گفت این سازمان به زودی نشست دیگری درباره افغانستان برگزار خواهد کرد. آنتونیو گوترش در پاسخ به این سوال که آیا با طالبان گفتگو خواهد کرد گفت در لحظه مناسب این امکان را رد نخواهد کرد اما اکنون زمان مناسب برای گفتگو با طالبان نیست.

مریم رحمتی، خبرنگار افغانستان اینترنشنال از آقای گوترش پرسید اقدام بعدی سازمان ملل در قبال افغانستان چه خواهد بود. سرمنشی ملل متحد گفت این سازمان به زودی جلسه دیگری درباره افغانستان برگزار خواهد کرد.

با این حال آقای گوترش توضیح نداد که این نشست دقیقا چه زمانی و در کدام کشور برگزار خواهد شد.

سازمان ملل در دو روز گذشته میزبان نمایندگان بیش از بیست کشور و سازمان بین‌المللی درباره افغانستان بود.

آنتونیو گوترش روز سه‌شنبه در پایان نشست دو روزه دوحه در یک نشست خبری ظاهر شد و درباره این نشست توضیح داد.

او گفت این نشست درباره به رسمیت شناختن طالبان نبود. آقای گوترش از حضور قابل توجه گروه‌های تروریستی، نبود دولت فراگیر، بدتر شدن وضعیت زنان، بحران بشردوستانه و مساله قاچاق مواد مخدر به عنوان چالش‌های جدی افغانستان یاد کرد و گفت همه این چالش‌ها در هم تنیده هستند.

دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد که همه این چالش‌ها برای ملل متحد اولویت دارد و به گفته او مساله اصلی نادیده گرفتن یکی از اولویت‌ها به جای دیگر آن نیست، بلکه اتخاذ یک رویکرد هماهنگ و یکپارچه جامعه جهانی برای رسیدگی به همه این مشکلات است.

آقای گوترش می‌گوید سازمان ملل مردم افغانستان را در اولویت می‌گذارد و همه ابتکارات خود را بر همین مبنا انجام خواهد داد. او با اشاره به کار یوناما در کابل گفت تا زمانی که سازمان ملل بتواند به حضور در افغانستان ادامه خواهد داد.

آنتونیو گوترش با اذعان بر این‌که استراتیژیک تعامل با طالبان مخالفانی نیز دارد، گفت سازمان ملل برای حل مشکلات افغانستان، نیاز دارد که به تعامل ادامه دهد.

با این حال او درباره اینکه تعامل در چه سطحی انجام خواهد شد و آیا این تعامل برای ارسال کمک‌های بشردوستانه خواهد بود یا حوزه‌های دیگری را نیز شامل خواهد شد توضیح نداد.

مریم رحمتی، خبرنگار اعزامی افغانستان در دوحه می‌گوید سازمان ملل نشست دو روزه در پایتخت قطر را موفقیت‌آمیز ارزیابی کرده و گفته این جلسات ادامه پیدا خواهد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

سپړنه
خبرها
وادی رقابت
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.