جنگ اوکراین؛ روسیه عقب‌نشینی نیروهایش از خطوط مقدم جنگ در شمال شهر باخموت را تایید کرد

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۲۲

مسکو روز جمعه تایید کرد که در پی ضدحمله جدید اوکراین، نیروهایش از شمال شهر باخموت عقب‌نشنیی کرده‌اند. رئیس گروه نظامی خصوصی واگنر اما آنرا «فرار» خواند.

همزمان، کی‌یف مدعی پیشروی در جنوب باخموت نیز شده است. شهر باخموت در شرق اوکراین، ماه‌ها کانون اصلی درگیری‌ها بوده است.

عقب‌نشینی نیروهای روسیه از شمال باخموت و خبر پیشروی اوکراینی‌ها در جنوب این شهر، بزرگترین دست‌آورد اوکراین در شش ماه اخیر قلمداد می‌شود.

هرچند کی‌یف جزئیات ضدحمله برنامه‌ریزی‌شده نیروهایش علیه روسیه را اعلام نکرده است.

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه، گفت که اوکراین با بیش از هزار سرباز و ۴۰ تانک حمله به شمال باخموت را آغاز کرده که در صورت تایید، رویترز می‌گوید، بزرگترین حمله اوکراین از ماه نوامبر تا کنون خواهد بود.

کوناشنکوف گفت که روس‌ها ۲۶ حمله را دفع کردند، اما برای گروه‌بندی مجدد به «مواضع مطلوب‌تری» در نزدیکی مخزن برخیوکا، در شمال غربی باخموت، عقب‌نشینی کردند.

یوگنی پریگوژین، رئیس نیروهای واگنر که عملیات نیروهای روسیه در باخموت را رهبری کرده، در پیامی صوتی می‌گوید: «آنچه کوناشنکوف گفته، متأسفانه «فرار» نامیده می‌شود، نه یک گروه‌بندی مجدد.»

او در یک پیام ویدئویی جداگانه گفت که اوکراینی‌ها ارتفاعات مشرف به باخموت را تصرف کرده و بزرگراه اصلی منتهی به این شهر را از غرب باز کرده‌اند.

از ابتدای سال جاری، کی‌یف صدها تانک و موتر زرهی جدید غربی را دریافت کرده که انتظار می‌رود از آن‌ها برای بازپس‌گیری مناطق از دست‌داده اش استفاده کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما
سرزمین‌های بکر

رادیو

پادکست‌ها