چند نفر در آذربایجان به اتهام ارتباط با ایران و برنامه‌ریزی برای ترور و کودتا بازداشت شدند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۶

جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه از بازداشت دست‌کم ۹ نفر از شهروندان این کشور به اتهام ارتباط با جمهوری اسلامی ایران و برنامه‌ریزی برای «کودتا و ترور مقامات» این کشور خبر داد.

این بازداشت‌ها در شرایطی انجام شده است که تنش‌ها میان باکو و تهران در ماه‌های اخیر شدت گرفته است.

جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه اعلام کرد که رئوف‌الله آخوندزاده، فرزندش مرسل و هفت نفر دیگر را که زیر نظر رئوف‌الله آخوندزاده فعالیت می‌کردند، بازداشت کرده است.

وزارت داخله، سرویس امنیتی و دادستانی کل این کشور قفقاز جنوبی در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند این افراد دستگیر شده «برای سرویس‌های ویژه ایرانی» فعالیت می‌کردند.

بر اساس این بیانیه، اعضای این گروه در حال برنامه‌ریزی برای «سرنگون کردن خشونت‌آمیز دولت و ترور شخصیت‌های برجسته و مقامات ارشد» بودند.

پیش از این شش نفر متهم به کودتا به دستور سرویس‌های مخفی ایران در اوایل ماه اپریل در جمهوری آذربایجان دستگیر شده بودند.

همچنین پیش از این چهار نفر از اعضای سفارت ایران در باکو از جمهوری آذربایجان اخراج شدند و تهران نیز چهار دیپلمات آذربایجانی را اخراج کرد.

روابط بین جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر وخیم‌تر شده است؛ به ویژه در ماه جنوری، زمانی که یک مرد مسلح به سفارت باکو در تهران حمله کرد و یک دیپلومات را کشت و دو افسر امنیتی سفارت را مجروح کرد.

وزارت امور خارجه آذربایجان، ایران را متهم کرد که کمپاین ضد آذربایجانی در رسانه‌ها به راه انداخته و «حمله را تشویق کرده است.»

روابط جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران به ویژه به دلیل حمایت تهران از گروه‌های شیعی در جمهوری آذربایجان و همچنین خشم جمهوری اسلامی ایران از همکاری باکو و اسرائیل پرتنش شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
دیدگاه

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید