سلمان رشدی در اولین سخنرانی پس از زخمی شدنش: آزادی بیان در غرب محدودتر شده است

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۶

سلمان رشدی، نویسنده کتاب «آیات شیطانی» در نخستین سخنرانی خود پس از زخمی شدنش در ۹ ماه پیش، نسبت به محدودیت آزادی بیان در غرب هشدار داد.
آقای رشدی در یک نوار ویدئویی محدودیت دسترسی کودکان به کتاب‌های دارای محتوای جنسی در امریکا را نمونه‌ای از سانسور و محدودیت آزادی بیان دانست.

این نویسنده بریتانیایی-امریکایی هندی‌تبار روز دوشنبه (۲۵ ثور) در مراسم جوایز کتاب در بریتانیا با انتشار ویدیویی، پس از وقفه نه ماهه در انظار عمومی ظاهر شد.

آقای رشدی با اشاره به «حمله فوق‌العاده» به ادبیات کودکان و ممنوعیت برخی کتاب‌ها در کتابخانه‌ها و مدارس امریکا، از مردم خواست که علیه این اقدامات مبارزه کنند.

از مدتی بدین سو، رهبران محافظه‌کار و تعدادی از والدین در امریکا در صدد حذف کتاب‌های با محتوای جنسی برای کودکان خردسال از مدارس شده‌اند.

این اقدامات در امریکا منجر به تصویب قانونی شد که دسترسی کودکان را به کارت‌های کتابخانه مشروط به نظارت والدین کرد.

آقای رشدی همچنین از تغییرات و تحریفاتی که در آثار رولد دال، داستان و فیلمنامه‌نویس بریتانیایی، و ایان فلمینگ، خالق داستان‌های جیمز باند، سخن گفته و خواهان مقاومت در برابر این ناشران شده است.

این نویسنده داستان‌های پرفروش با اشاره به وضعیت آزادی بیان در چین و روسیه گفت که در گذشته سانسور آزادی بیان تنها در این کشورها با تهدید مواجه بود، ولی حالا آزادی بیان در غرب نیز با تهدید بی‌سابقه‌ای مواجه است.

وی ۲۱ اسد پارسال هنگام سخنرانی در مؤسسه چاتاکوا در نیویارک هدف ضربات چاقوی یک مهاجم قرار گرفت و یک چشمش را از دست داد.

سلمان رشدی پس از انتشار کتاب آیات شیطانی بیش از ۳۰ سال است که با تهدید به مرگ مواجه است.

روح‌الله خمینی، بنیانگذار و رهبر پیشین جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۷ فتوای قتل سلمان رشدی را صادر کرد و علی خامنه‌ای، رهبر کنونی جمهوری اسلامی، در سال ۱۳۸۳ فتوای او را غیرقابل تغییر خواند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید