پس از لغو ماسک اجباری در جاپان، مردم برای «آموزش لبخند» به متخصصان مراجعه می‌کنند

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۶

روزنامه گاردین گزارش داده است که پس از کاهش موارد ابتلا به کووید ۱۹ و لغو استفاده اجباری از ماسک در جاپان، برخی شهروندان این کشور برای یادگیری لبخند به متخصصان روی آورده‌اند.

مراکز آموزش لبخند، پس از لغو پوشش ماسک در جاپان، از افزایش ۴.۵ برابری متقاضیان خبر داده‌اند.

گاردین در گزارش خود نوشته است پوشیدن ماسک برای سه سال در جاپان موجب شده است تا استفاده از ماسک تبدیل به هنجار اجتماعی در این کشور شود و برگشت مردم به زندگی قبل از کووید ۱۹ دشوار به نظر رسد.

عده‌ای از جاپانی‌ها اعتراف کرده‌اند که سازگاری با زندگی بدون ماسک برای آن‌ها دشوار است و عده‌ای نیز معترف اند که لبخند زدن را فراموش کرده‌اند.

کیکو کاوان، استاد در شرکت «آموزش لبخند» در جاپان، می‌گوید با تبدیل شدن ماسک به یک هنجار اجتماعی، مردم فرصت کمتری برای لبخند زدن داشتند و حتی عده‌ای از افراد نسبت به آن عقده پیدا کردند.

یکی از اشتراک کنندگان در این دوره‌های آموزش می‌گوید از بازگشت به زندگی قبل از ماسک و فراگیری لبخند «هیجان‌زده» است. این اشتراک‌کننده ضمن اشاره به اهمیت لبخند زدن، می‌گوید در ایام کرونا، فرصتی برای دیدار با مردم نداشت و در ملای عام لبخند نمی‌زد.
کیکو کاوانو تاکنون به بیش از چهار هزار نفر «هنر لبخند» را آموزش داده و به صدها نفر کمک کرده است تا به عنوان متخصص لبخند تصدیق‌نامه دریافت کنند. گفتنی است که بیشتر متقاضیان این دوره‌های آموزشی را زنان تشکیل می‌دهند.

در همین حال یک نظرسنجی آنلاین در جاپان نشان می‌دهد که ۲۷.۸ درصد از کارمندان شرکت‌کنندگان گفتند که به رغم لغو رسمی استفاده از ماسک، به پوشیدن ماسک همچنان ادامه خواهند داد.

دو سوم دیگر از شرکت‌کنندگان گفته‌اند که هنوز تردید دارند که ماسک استفاده کنند یا نه و فقط ۵.۵ درصد گفته‌اند که از زندگی بدون ماسک خوشحال اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها