علی خامنه‌ای: سیاست جمهوری اسلامی در مورد همسایگان ایران درست است

شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۳۰

در اوج تنش میان تهران و طالبان، رهبر جمهوری اسلامی تصمیم و سیاست مسئولان کشورش در مورد همسایگان ایران را درست خواند.

علی خامنه‌ای در دیدار با مقامات وزارت خارجه و سفیران این کشور تاکید کرد که دست‌های بیگانه تلاش می‌کنند تا بین جمهوری اسلامی و همسایه‌هایش مشکل درست کنند.

رهبر جمهوری اسلامی روز شنبه (۳۰ ثور) در این دیدار از مشکل مشخص و کشورهای همسایه ایران نام نبرد اما گفت که نباید «بگذاریم این سیاست آن‌ها محقق شود.»

اخیراً رئیس‌جمهور ایران با اشاره به حقابه این کشور از رودخانه هلمند به طالبان اخطار داد که سهم این کشور را بدهد. مقامات طالبان به سخنان ابراهیم رئیسی واکنش نشان دادند و مساله آب منجر به تنش میان مقامات جمهوری اسلامی و طالبان شده است.

علی‌ خامنه‌ای هیچ اشاره به این تنش‌ها نکرد.

رهبر جمهوری اسلامی در بخشی از سخنانش گفت که حرف‌های قبلی او در زمینه «نرمش قهرمانانه» به درستی فهمیده نشده است. او تاکید کرد «انعطاف یک جاهایی لازم است، بایستی انجام بگیرد. همان معنایی که ما در تقیه معنا کردیم.» او در توضیح تقیه گفت: «وقتی شما در یک مسیر به صخره‌ای می‌رسید که نمی‌توانید از آن عبور کنید، یک راهی پیدا کنید از کنار صخره و عبور کنید.»

او افزود که معنای این رویکرد این نیست «که ما از ادامه‌ راه پرهیز کردیم و عقب‌نشینی کردیم، نه؛ به جنگ صخره نرفتیم، انعطاف پیدا کردیم، توانستیم راه دیگری پیدا کنیم.»

پیشتر، ابراهیم رئیسی به طالبان هشدار داد که باید این اخطار او را جدی بگیرند و «بعداً گلایه نکنند که به ما گفته نشد.»

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رئیس‌جمهور ایران در افغانستان ضرب‌الاجل یک ماهه برای طالبان داده است.

آقای قمی گفته است «اگر ثابت شود در بند کجکی آب است و طالبان حقابه ایران را نمی‌دهد، حجت برای ایران تمام است و طالبان باید پاسخگوی کارش باشد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.