تسهیل تابعیت در بزرگترین اقتصاد اروپا؛ آلمان پیش‌نویس قانون جدید شهروندی را منتشر کرد

شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۳۰

وزارت داخله آلمان پیش‌نویس قانونی را منتشر کرد که هدف آن آسان‌تر کردن درخواست شهروندی برای مردم است.

این پیش نویس گزینه چند تابعیتی را پیشنهاد می‌کند و سال‌های اقامت مورد نیاز قبل از اخذ تابعیت را از هشت سال به پنج یا سه سال کاهش می‌دهد و الزامات زبان آلمانی را هم تسهیل می‌کند.

طبق این پیش‌نویس که روز جمعه منتشر شد، الزامات زبان آلمانی برای شهروندی همچنین برای اعضای به اصطلاح نسل "گاستاربایتر" تسهیل می‌شود. بسیاری از این افراد ترک‌های هستند که در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۶۰ به عنوان کارگران مهاجر به آلمان آمدند.

دولت آلمان سال گذشته با اصلاح قانون مهاجرت موافقت کرد تا با باز کردن بازار کار برای کارگران مورد نیاز خارج از اتحادیه اروپا، صدها هزار شغل خالی را پر کند.

طبق گزارش رویترز، در پایان سال ۲۰۲۱، حدود ۷۲.۴ میلیون نفر با تابعیت آلمانی و حدود ۱۰.۷ میلیون نفر با تابعیت خارجی در آلمان زندگی می‌کردند که از این تعداد حدود ۵.۷ میلیون نفر برای دست‌کم ۱۰ سال در آلمان زندگی بوده‌اند.

پیش‌نویس قانون جدید البته در داخل ائتلاف حاکم و همچنین توسط اپوزیسیون مورد اعتراض قرار گرفته است. آنها می‌گویند که این قانون ممکن است مهاجرت غیرقانونی را تشویق کند و در عین حال انگیزه‌های مهاجران را برای ادغام کامل از بین ببرد.

اما این پیش‌نویس می‌گوید هر کسی که می‌خواهد تابعیت آلمان را کسب کند، باید به ارزش‌های یک جامعه آزاد متعهد باشد که شامل کرامت و برابری همه انسان‌هاست.

در این پیش‌نویس آمده است: «هر کسی که این ارزش‌ها را نداشته باشد یا حتی برخلاف آن‌ها عمل کند، ممکن است شهروند آلمان نشود.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
خبر ورزشی
کودکان خیابانی هند: داستان هایشان را تعریف میکنند

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.