کمیسیون حقوق بشر افغانستان: محدودیت‌های بیشتری بر مهاجران افغان در ایران وضع و اجرا می‌شود

شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۳۰

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز شنبه اعلام کرد که محدودیت‌های بیشتری بر مهاجران افغان در ایران، به ویژه در استان اصفهان وضع و اجرا می‌شود.

این کمیسیون می‌گوید مهاجران افغان در ایران تنها می‌توانند در کارهای شاقه اجازه کار یابند و از دسترسی به سایر شغل‌ها محدود می‌شوند.

در اعلامیه‌ای که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز شنبه (۳۰ ثور) منتشر کرده، از جمهوری اسلامی ایران «با تاکید و جدیت» خواسته شده است تا مولفه‌ها و هنجارهای حقوق بشری در زمینه مهاجران را رعایت و در سیاست‌های خود در قبال مهاجران، تجدید نظر کند.

در این‌ اعلامیه از نهادهای حقوق بشری در داخل و خارج از ایران خواسته شده است که کمپاین‌های دادخواهی در این زمینه به راه اندازند و از جمهوری اسلامی بخواهند تا در برابر حقوق بشری مهاجران «زجردیده افغانستان» پاسخگو باشند.

این کمیسیون از کمشنری عالی امور پناهندگان و کمیشنری عالی حقوق بشر سازمان ملل خواسته است تا برای بهبود وضعیت حقوق بشری مهاجران افغان مقیم ایران اقدامات عاجلی را روی دست گیرند.

کمتر از یک هفته پیش گزارش‌هایی در رسانه‌های منتشر می‌شد که نشان می‌داد یک مقام وزارت داخله ایران گفته است اتباع خارجی فقط می‌توانند در کارهای شاقه مشغول شوند و نباید در فروشگاه‌های مواد خوراکی به‌کار گرفته شوند.

مدیرکل اتباع خارجی اصفهان در جلسه‌ بررسی حضور اتباع افغان گفته بود: «کار اتباع خارجی در مراکز تولید مواد خوراکی ممنوع است و با متخلفان برخورد می‌شود.»

مهدی نادری تاکید کرد که اتباع خارجی در ایران در صورتی می‌توانند در مشاغل سخت مشغول شوند که کارت اقامت و اجازه کار داشته باشند.

در همین حال امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران به تازگی در گفت‌وگوی تلفنی با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، از این سازمان خواسته است از جمعیت پنج میلیونی مهاجران افغان در این کشور حمایت کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.