پیشنهاد یک کارشناس ایرانی برای اعمال فشار بر طالبان: ابراهیم رئیسی با احمد مسعود دیدار کند

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۳۱

یک کارشناس ایرانی پیشنهاد کرده است که رئیس جمهور ایران از دیدار با احمد مسعود به عنوان ابزار فشار بر طالبان استفاده کند.

مهدی قمیشی به سایت انتخاب گفت: «کافیست رئیسی یک دیدار با احمدمسعود داشته باشد تا فقط تهدید این مسئله به گوش طالبان برسد.»

پیشتر حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه جمهوری اسلامی برای افغانستان هم در گفت‌وگو با شبکه سه تلویزیون ایران، طالبان را تلویحاً به حمایت از نیروهای مخالف این گروه تهدید کرده بود.

او گفت: «طالبان می‌دانند که اگر بخواهند در افغانستان حکومت با ثبات باشد، باید تعامل سازنده‌ای را با همسایگان داشته باشد.» حسن کاظمی قمی افزود: «طالبان متوجه این قصه هستند.»

آقای کاظمی که در حدود دو سال گذشته با مقام‌های ارشد طالبان دیدار و گفت‌وگوهایی زیادی داشته، هشدار داد که «اگر ثابت شود در بند کجکی آب است و طالبان حقابه ایران را نمی‌دهد، حجت تمام است و طالبان باید پاسخگوی کارش باشد.»

جمهوری اسلامی تاکنون روابط بسیار نزدیکی با طالبان داشته و حتا سفارت افغانستان در تهران را به این گروه واگذار کرد که باعث انتقاد جریان‌های سیاسی بسیاری از جمله جبهه مقاومت ملی افغانستان به رهبری احمد مسعود شد.

احمد مسعود که پدرش در دهه هفتاد از متحدان تهران در برابر طالبان بود، از جمهوری اسلامی خواسته بود که سفارت افغانستان در تهران به هیچ عنوان به طالبان داده نشود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
وادی رقابت
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها