ارتش امریکا عکس‌های نادری از یک بمب سنگرشکن قدرتمند را منتشر و حذف کرد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۱

همزمان با احتمال حمله امریکا به تاسیسات اتومی ایران در صورت شکست تلاش‌های دیپلوماتیک، آسوشیتدپرس می‌گوید ارتش امریکا در اوایل ماه می عکس‌های بمب سنگر شکن جی‌بی‌یو۵۷ را برای مدت کوتاهی در فیس‌بوک نشر و حذف کرد.

این بمب قدرت نفوذ به اعماق زمین و تخریب تاسیسات زیرزمینی را دارد.

این خبرگزاری نوشت که ایران در حال پیشرفت مداوم برای ساخت تاسیساتی است که عمیق‌تر از برد بمب جی‌بی‌یو۵۷ باشد.این بمب آخرین سلاح امریکا برای از بین بردن تاسیسات و پناه‌گاهای زیرزمینی محسوب می‌شود که از آن برای غنی سازی یورانیوم استفاده می‌کند.

عکس‌های بمب جی‌بی‌یو۵۷ به تاریخ ۱۲ ثور برای فقط یک روز در صفحه فیس‌بوک پایگاه نیروی هوایی وایتمن در ایالت میسوری منتشر شد. این عکس‌ها سپس به دلیل این که حاوی اطلاعات حساس درباره این سلاح بود، برداشته شد.

نوشته روی بمب جی‌بی‌یو۵۷ نشان می‌داد که وزن این بمب بیشتر از ۱۲ هزار کیلوگرام است و اغلب قسمت‌های آن از قاب فولادی ضخیم ساخته شده تا قبل از انفجار در کانکریت و خاک نفوذ کند.

کارایی دقیق این سلاح تا هنوز مشخص نیست اما کارشناسان می‌گویند که این بمب می‌تواند قبل از منفجر شدن تا ۶۰ متر به زمین فرو برود.

آسوشیتدپرس می‌گوید ایران در نزدیکی سایت نطنز در حال حفر تونلی در یک کوه است که احتمال می‌رود بین ۸۰ تا ۱۰۰ متر عمیق باشد.

در سال ۲۰۱۹ نیز ارتش ایالات متحده در اوج تنش با تهران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور ویدیویی از یک بمب‌افکن بی‌۲ را در حال پرتاب دو بمب منتشر کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.