روزنامه جمهوری اسلامی: طالبان ضدزن‌ترین عناصر تاریخ بشر هستند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۱

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله شماره روز دوشنبه اول جوزای خود طالبان را «ضدزن‌ترین عناصر تاریخ بشر» خوانده است.

سرمقاله‌نویس جمهوری اسلامی با اشاره به شکست سیاست ایران برای تعامل با طالبان، تاکید کرده که راه‌حل تنش‌ها بر سر آب هلمند، استفاده از دیپلوماسی منطقه‌ای و جهانی است.

این روزنامه با اشاره به آنچه «جنایت» محمود هوتکی در سال ۱۱۰۰ خورشیدی در اصفهان خوانده، نوشته که طالبان وارثان این پادشاه پیشین اند که ایران را به تصرف خود درآورد.

روزنامه جمهوری اسلامی که با مدیر مسئولی مسیح مهاجری منتشر می‌شود و گرایش نزدیک به جریان اصلاحطلبی دارد، با یادآوری از تخلفات طالبان نوشته است که خودداری طالبان از دادن حقابه ایران، موجب مرگ صدها هزار نفر در سیستان‌وبلوچستان و ترک سرزمین اجدادی‌شان خواهد شد.

روزنامه در ادامه سرمقاله خود به «خسران‌های فراوان مادی و معنوی که از آدرس طالبان بر ملت افغانستان و ملت‌های همسایه از جمله ایران وارد شده» پرداخته است.

فقر حاکم در افغانستان، مهاجرت اجباری، ممانعت کاری و تحصیلی زنان، «سیاست گدایی و حیله طالبان» با کشورهای دیگر، از مواردی است به نظر روزنامه، جهان را به این باور رسانده که «طالبان به هیچ وجه شایستگی حاکمیت بر یک ملت را ندارد و باید از قدرت کنار برود.»

جمهوری اسلامی همچنین با اشاره به سابقه ایران در استفاده از ابزار دیپلوماسی برای اعمال فشار بر طالبان، تاکید کرده که برای حل بحران آب، توسل به ابزار نظامی در برابر طالبان «به هیچ‌وجه جایز» نیست.

سرمقاله‌نویس روزنامه افزوده که «جمهوری اسلامی ایران در دور اول حاکمیت طالبان در دهه ۷۰ برای حذف این گروه از بدنه قدرت افغانستان، با امریکا همکاری کرد، اما حالا با همین «گروه تروریست» رفیق شده است.

روزنامه همچنین نوشته است که دولت جمهوری اسلامی علی‌رغم آگاهی از اجرای نقشه‌های شوم امریکا توسط طالبان، باز هم این گروه را تطهیر و با آنان تعامل و مدارا می‌کند.

واگذاری سفارت افغانستان در تهران به طالبان، دعوت به مراسم رسمی عید، دعوت به نمایشگاه کتاب و ملاقات معاون امور زنان رئیس‌جمهور با «ضدزن‌ترین عناصر تاریخ» از مواردی است که این روزنامه آن بخشی از تعامل ایران با گروه طالبان دانسته است.

روزنامه افزوده که با توجه به عملکرد این گروه در دور اول و دوم حاکمیت آن و با توجه به کشتن دیپلومات‌های ایرانی و قوم هزاره، دولت جمهوری اسلامی در سیاست خود با این گروه «باید تجدید نظر اساسی کند و بیش از این فریب لبخندهای‌شان را نخورد.»

روزنامه جمهوری اسلامی تعامل با مردم افغانستان و حمایت از آنان و کمک نکردن به طالبان را از راه‌های تصحیح خطای محاسباتی ایران دانسته است.

سرمقاله‌نویس روزنامه همچنین تاکید کرده که «فریب تقسیم طالب خوب و طالب بد را نخورید، همه سر و ته یک کرباس‌اند. این تقسیم‌بندی‌ها محض برای پیش‌برد اهداف شوم‌شان است.»

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید