امریکا از طالبان خواست به 'سرکوب زنان' پایان دهد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۳

وزارت خارجه امریکا بار دیگر از طالبان خواست که نقض حقوق بشر و سرکوب زنان را متوقف کند. متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز سه‌شنبه (دوم جوزا) در یک نشست خبری گفت تا زمانی که طالبان به سرکوب مردم و حملات هولناک بر زنان ادامه دهد، به رسمیت شناخته نخواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفته است: «ما می‌دانیم که طالبان به دنبال به رسمیت شناختن است، اما برای به رسمیت شناختن باید مشروعیت پیدا کند و تا زمانی که به سرکوب مردم و حملات هولناک علیه زنان ادامه دهد، دستیابی به آن دشوار است.»

طالبان در نزدیک به دو سال گذشته محدودیت‌های زیادی بر مردم به ویژه زنان افغانستان وضع کرده‌ که اعتراض جامعه جهانی را برانگیخته است. طالبان دختران را از رفتن به مکاتب بالاتر از صنف ششم و دانشگاه و همچنین کار در موسسات غیردولتی منع کرده است.

بسیاری از علمای کشورهای اسلامی هم تفسیر طالبان از شریعت را سلیقه‌ای می‌دانند.

محمد العيسى، دبیرکل اتحادیه جهان اسلام ماه حمل سال جاری به تلویزیون ام‌بی‌سی گفت که ۵۷ کشور اسلامی مخالف تصمیم‌های طالبان درباره زنان هستند.

با این حال، وزیر امر به معروف و نهی از منکر طالبان‌ روز سه‌شنبه (۲۶ ثور) در مراسمی در کابل مدعی شد که «ما در میدان علم خودکفا هستیم.» او گفت: «ما هیچ نیازی نداریم که در خارج از کشور و از دیگر شیوخ و علما استفتاء کنیم.»

آنتونی بلینکن، وزیرخارجه امریکا روز پنجشنبه، هفتم ثور، پس از دیدار با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که کشورهای بسیاری از اقدامات طالبان علیه زنان نگران‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
نان آوران
خبرها
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.