امیرخان متقی: برخی گمان می‌کنند که این حکومت ملاها و طالبان است

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۴

وزیر خارجه طالبان با اشاره به ادامه کار برخی کارمندان حکومت پیشین، می‌گوید که برخی گمان می‌کنند که این حکومت ملاها یا طالبان است.

امیرخان متقی گفت: «این ذهنیت وجود دارد که این حکومت ملاها و طالبان است، اما وزارتخانه‌ها بخشی از حکومت است، به جز یک نفر، هیچ‌کس اخراج نشده است.»

شماری از مقامات ارشد طالبان روز پنجشنبه (چهارم جوزا) زیر عنوان نشست با شخصیت‌های علمی و فرهنگی افغانستان در کابل سخنرانی کردند.

سرپرست ریاست‌‌الوزرای طالبان گفت که این گروه خواستار روابط و همکاری خوب با جامعه جهانی است.

مولوی عبدالکبیر با اشاره به توافقنامه دوحه گفت که طالبان به کسی اجازه نمی‌دهد که از خاک افغانستان علیه جهان و کشورهای همسایه استفاده کند.

خیرالله خیرخواه، وزیر اطلاعات و فرهنگ طالبان نیز گفت که این گروه می‌خواهد در چارچوب اسلام و احترام متقابل کار کند. او نیز تاکید کرد که از خاک افغانستان علیه کسی استفاده نخواهد شد.

وزیر اطلاعات و فرهنگ طالبان مدعی شد «از برکت حکومت اسلامی بهای مواد خوراکی در افغانستان نسبت به دیگر کشورها پایین است.»

از سوی دیگر، انس حقانی یکی دیگر از مقامات طالبان گفت که سال‌ها جنگ، افغانستان را از توسعه و ترقی محروم کرده است. این عضو شبکه حقانی افزود: «تصویر حقیقی افغانستان در بیرون از کشور به‌گونه نادرست ارائه می‌شود.»

از سوی دیگر وزیر معادن و پترولیم طالبان در این نشست تاکید کرد که در حال حاضر تعداد زیادی از کارگران در استخراج معادن مشغول به کار هستند و افغانستان در زمینه زغال سنگ درآمد بیشتری دارد.

شهاب‌الدین دلاور گفت: «زغال سنگ ما که در دوازده ماه گذشته به پاکستان صادر شده است به ارزش هزار و ۴۵۰ میلیارد افغانی به گمرکات تحویل داده شده است. در هر تن سه هزار افغانی به ما می‌دهند.»

به گفته وزیر معادن و پترولیم طالبان کسانی که در معدن زغال سنگ کار می‌کنند در ازای هر تن دو هزار افغانی می‌گیرند و هزاران نفر در این کار مشغول اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.