مولوی کبیر: مقامات شایسته‌تر از دوستم و ربانی، از اقوام دیگر در نظام خود داریم

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۴

مولوی عبدالکبیر، سرپرست ریاست الوزرای طالبان پنجشنبه از کسانی انتقاد کرد که به گفته او حکومت طالبان را از نظر قومی فراگیر نمی‌دانند.

او گفت عبدالسلام حنفی، قاری فصیح الدین و نورالدین عزیزی که در نظام طالبان کار می‌کنند مقاماتی با صلاحیت‌ و شایسته‌تر از دوستم، ربانی و مسعود اند.

مولوی کبیر در نشستی در کابل مدعی شد که «تعصبات قومی در امارت اسلامی» وجود ندارد و همانند نظام گذشته، افرادی از اقوام مختلف در پست‌های دولتی کار می‌کنند.

کشورهای غربی و منطقه بارها از طالبان خواسته اند که دولتی متشکل از اقوام و جریان‌های سیاسی مختلف به وجود آورد. اما، این گروه این درخواست را رد کرده و حکومت خود را همه شمول می‌داند.

رئیس الوزرای طالبان بدون نام بردن از کشور خاصی گفت: «صلاح الدین ربانی از بدخشان در حکومت قبلی کار می‌کرد. حالا قاری فصیح الدین فطرت، یک بدخشانی دیگر لوی درستیز است. آیا ما همه‌شمول نیستیم؟»

او در مورد احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی و حضور پنجشیری‌ها در حکومت طالبان گفت: «وقتی احمد مسعود یا شخصی دیگر در دولت قبلی از پنچشیر بود، شما آن را فراگیر می‌خواندید. حالا نورالدین عزیزی، وزیر تجارت نیز از پنجشیر است. پس چرا حکومت ما را همه شمول نمی‌دانید؟»

او این مقامات طالبان را «شایسته و با صلاحیت» خواند و گفت که مورد اعتماد رهبری این گروه است.

طالبان پس از به دست گرفتن دولت از طریق نظامی، تمام فرماندهان و نیروهای وفادار خود را در مقامات بالایی و میانی دولت گماشته است.

وزیر خارجه روسیه از این رویکرد طالبان انتقاد کرده و این گروه را به انحصارطلبی متهم کرده است.

سرگئی لاوروف روز جمعه ۲۵ حمل در یک نشست خبری در اوزبیکستان گفت که طالبان دولت خود را متشکل از اوزبیک‌ها، تاجیک‌ها و هزاره‌ها می‌دانند، اما در واقع نمایندگان این اقوام نیز از نظر سیاسی از خود گروه طالبان ‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها