زلنسکی از مردم ایران خواست تا مانع جمهوری اسلامی از ارائه پهپاد به روسیه شوند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۴

رئیس‌جمهور اوکراین از مردم ایران خواست که در «سمت شر» تاریخ قرار نگیرند و برای جلوگیری از ارسال پهپاد به روسیه، در برابر جمهوری اسلامی واکنش نشان دهند.

ولودیمیر زلنسکی در یک پیام ویدیویی گفت روسیه از آغاز جنگ حدود هزار و ۱۶۰ پهپاد ایرانی شاهد را به سمت اوکراین پرتاب کرده است.

او افزود که پدافند هوایی اوکراین ۹۰۰ فروند این پهپادها را سرنگون کرده است.

رئيس‌جمهور اوکراین با اشاره به ادامه حمله‌ پهپادهای ساخت ایران به غیرنظامیان در اوکراین، از همه مردم ایران خواست تا «همدست» جنایت‌های روسیه نشده و در تاریخ «در سمت شر» قرار نگیرند.

او گفت که مردم ایران با واکنش خود بر تصمیم جمهوری اسلامی در ارائه پهپاد به روسیه تاثیر بگذارند.

زلنسکی با اشاره به اینکه روسیه هر چیزی، از جمله خانه، شفاخانه، بازار، نیروگاه‌ها و مراکز ارائه خدمات انسان‌دوستانه را هدف قرار می‌دهد، گفت: «ای مردم ایران، روسیه با توپخانه، موشک و پهپاد و هر چیز دیگری که دارد، و آنچه از طرف شما به روسیه داده شده، همه جا را هدف حمله‌ قرار می‌دهد. اطمینان دارم، شما باید در سمتی دیگری از تاریخ بایستید نه سمت شر آن.»

رییس‌جمهور اوکراین افزود: «تا زمانی که هر شب پهپادهای شاهد ایران در اوکراین وحشت‌آفرینی می‌کنند، به این معنی است که مردم ایران دارند بیشتر و بیشتر به سمت تاریخ تاریک کشانده می‌شوند.»

او گفت: «از اینکه روسیه با استفاده از سلاح‌های ایران دست به جنایت می‌زند، به ایران چه می‌رسد؟ از حمله پهپادهای ایرانی به مردم اوکراین، به جز انزوای بین‌المللی بیشتر و مشکلات سنگین‌تر، به مردم تهران، شیراز، سقز و شهرهای دیگر ایران چیزی نمی‌رسد.»

امریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، استرالیا و نیوزیلند تا کنون جمهوری‌اسلامی را به دلیل ارائه پهپاد به روسیه در جنگ اوکراین، هدف چندین دور تحریم قرار داده‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی اما کمک‌های تسلیحاتی خود به روسیه در جنگ اوکراین را انکار می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها