اوکراین از «گسترده‌ترین» حملات پهپادی به کی‌یف از زمان آغاز تهاجم روسیه خبر داد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۷

مقام‌های اوکراینی از «گسترده‌ترین» حملات پهپادی علیه شهر کی‌یف از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین خبر دادند.

این مقامات اعلام کردند که حملات از شامگاه شنبه آغاز شد و تا بامداد یکشنبه ادامه داشت و ارتش روسیه در انجام آن از پهپادهای شاهد ساخت ایران استفاده کرده است.

مقام‌های محلی اوکراین روز یکشنبه (هفتم جوزا) ادعا کردند که این پهپادها تا حد زیادی توسط سامانه‌های پدافند هوایی اوکراین دفع شده‌اند.

به گفته نیروی هوایی اوکراین، ۵۲ پهپاد از ۵۴ پهپاد پرتاب شده علیه اوکراین منهدم شد و در این میان «بیش از ۴۰» پهپاد به سوی پایتخت شلیک شده بود.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در واکنش به این حملات، نیروهای دفاع ضدهوایی را «قهرمانان» اوکراین توصیف کرد.

رئیس‌جمهور اوکراین روز یکشنبه در تلگرام گفت: «هر بار که پهپادها و موشک‌های دشمن را ساقط می‌کنید، جان انسان‌ها نجات می‌یابد... شما قهرمانان ما هستید.»

جمهوری اسلامی ایران به دلیل ارسال پهپادهای شاهد به روسیه برای به کارگیری در جنگ اوکراین، تحت تحریم‌های گسترده غرب قرار گرفته است.

این حملات پهپادی به ویژه به زیرساخت‌های انرژی اوکراین آسیب رسانده است.

بر اساس گزارش‌ها، روز یکشنبه اعلام شد که سه نفر که پس از حمله روز جمعه به شفاخانه‌ای در دنیپرو ناپدید شده بودند، بر اثر این حمله جان باختند و تلفات این حمله به چهار کشته و ۳۲ زخمی افزایش یافت.

همچنین جنرال والری زالوژنی، فرمانده نیروهای مسلح اوکراین در پیامی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد، به نزدیک بودن عملیات بزرگ اشاره کرد.

او روز شنبه گفت: «زمان بازگرداندن آنچه مال ماست فرا رسیده است.»

از مدت‌ها پیش، گزارش‌ها حاکی از آمادگی ارتش اوکراین برای انجام یک ضدحمله به نیروهای روسیه برای پس گرفتن مناطق تصرف شده است.

اولکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی اوکراین نیز روز شنبه در این زمینه گفت: «این ممکن است فردا، پس فردا یا یک هفته دیگر اتفاق بیفتد.»

او تاکید کرد زمان‌بندی این ضدحمله محرمانه است، زیرا کی‌یف «حق اشتباه کردن» را ندارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بخش ۲۹۸
دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.