وزیر داخله ایران: درگیری مختصر مرزی با طالبان تمام شد 

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۷

احمد وحیدی، وزیر داخله ایران روز یکشنبه گفت که «درگیری مختصر» با مرزبانان طالبان در مرز نیمروز تمام شده و «آرامش در مرز ایران و افغانستان برقرار است.»

به دنبال ایجاد نگرانی از افزایش تنش مرزی، مقامات جمهوری اسلامی و طالبان لحن آشتی جویانه‌ای در پیش گرفته‌اند.

روز شنبه در درگیری میان نیروهای جمهوری اسلامی و طالبان در مرز ابریشم در نیمروز، ۲ مرزبان ایرانی کشته شدند. طالبان نیز کشته شدن یک نیروی خود را تایید کرده است.

وزیر داخله ایران در اظهارات جدیدش سعی کرد که درگیری با طالبان را کم اهمیت نشان بدهد. به گزارش رسانه‌های جمهوری اسلامی، وحیدی درگیری با نیروهای مرزی طالبان را «مختصر» توصیف نمود.

به گزارش تسنیم، وحیدی گفت که «پاسخ مقتضی به مرزبانان افغانستانی داده شد. درگیری مختصری بود و برطرف شد، مذاکراتی هم با طرف طالبانی صورت گرفت.»

طالبان نیز گفته است که خواهان درگیری با جمهوری اسلامی نبوده و اوضاع مرز دو کشور تحت کنترول است.

جانب طالبان و ایران توضیحات مختلفی درباره این درگیری داده‌اند. سخنگوی وزارت داخله طالبان گفت که این درگیری به دنبال شلیک نیروهای مرزی جمهوری اسلامی به طالبان آغاز شد.

اما، تسنیم، خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران روز یکشنبه نوشت که پس از ورود «کاروان قاچاقچیان موامخدر» از خاک افغانستان، مرزبانان ایرانی شلیک کردند.

این منبع گفته است که طالبان از روی بی‌اطلاعی به گلوله‌باری نیروهای مرزی ایران پاسخ دادند.

با توجه به تنش‌های لفظی اخیر میان مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی و طالبان برسر حقابه ایران، نگرانی از افزایش درگیری مرزی به وجود آمده بود. از جمله، ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر پیشین جمهوری اسلامی در افغانستان، تنش نظامی ایران و طالبان را «جنگ بسیار جدی» خوانده بود.

او به سایت انتخاب گفت: «همه‌چیز را نمی‌توان در رسانه گفت، اما در مجموع طالبان یک مولفه ضد امنیت در منطقه هستند. روند‌های نگران‌کننده‌ای بین ایران و افغانستان جریان دارد.»

همزمان با این، قاسم رضایی، جانشین فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی و کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش این کشور به استان سیستان و بلوچستان رفتند و از مناطق مرزی با افغانستان بازدید کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.