جنگ سودان؛ ده‌ها نوزاد و کودک در یتیم‌خانه‌ای در خرطوم به دلیل 'عدم رسیدگی' درگذشتند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۸

مسئولان بزرگ‌ترین یتیم‌خانه خرطوم، پایتخت سودان، موسوم به «میگوما» گفته‌اند که نزدیک به ۵۰ کودک از جمله ۲۰ نوزاد به دلیل عدم رسیدگی درگذشته‌اند.

یک متخصص داوطلب در این یتیم‌خانه گفته که بیشتر آنها نوزادان و کودکان زیر یک سال بودند که به دلیل سوءتغذیه، کم‌آبی و عفونت تلف شدند.

براساس گزارش ویژه رویترز، از آغاز جنگ سودان، روزانه دو تا چهار کودک درگذشته‌اند، اما بزرگ‌ترین رقم درگذشتگان روز جمعه ثبت شد که در یک روز ۱۳ نوزاد جان دادند.

عبیر عبدالله، پزشک این یتیم‌خانه به رویترز گفته که بدون کارمند کافی برای مراقبت، این کودکان به سوءتغذیه حاد و کم‌آبی مواجه و فوت شدند.

به گفته دکتر عبدالله، «آنها باید هر سه ساعت یک‌بار تغذیه می‌شدند، اما کسی آنجا نبود که به کودکان غذا بدهد.»

خانم عبدالله افزوده که برخی از نوزادانی که از قبل وضعیت نامناسب داشتند، پس از ابتلا به تب شدید جان خود را از دست دادند. او گفت: «ما سعی کردیم درمان داخل وریدی انجام دهیم، اما بیشتر اوقات نمی‌توانستیم بچه‌ها را نجات دهیم.»

نوزادان جان داده یتیم‌خانه میگوما از جمله قربانیان نامرئی جنگ در سودان، سومین کشور پهناور افریقا هستند.

براساس گزارش سازمان ملل، این جنگ بیش از هفتصد کشته، هزاران زخمی و حداقل ۱.۳ میلیون آواره در پی داشته است.

یتیم‌خانه میگوما، که به طور رسمی «مرکز مراقبت یتیم» نامیده می‌شود، در ساختمانی سه‌طبقه در منطقه‌ای نزدیک به محل به درگیری در خرطوم، پایتخت، موقعیت دارد.

سازمان خیریه پزشکان بدون مرز پشتیبان مالی این مرکز است که در سال ۱۹۶۱ تأسیس شده و معمولاً صدها نوزاد در سال دریافت می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
شهرهای باستانی
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها