دیدبان حقوق بشر: روسیه کودکان اوکراینی را به صورت گروهی ربوده است

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۳/۰۹

دیدبان حقوق بشر در گزارش تازه خود روسیه را متهم به ربودن گروهی کودکان اوکراینی کرده و آن را جنایت علیه بشریت دانسته است.

این سازمان همچنین روسیه را به «روسی‌سازی» هویت این کودکان، آموزش نظامی آنان و اشتراک در کارزارهای اطلاعاتی طرفدار روسیه متهم کرده است.

این سازمان به نقل از گزارش سازمان امنیت و همکاری اروپا نوشته که کودکان «ربوده شده» در محیط ناآشنا قرار گرفته‌اند و برای پاک‌سازی هویت آنان، به دور از زبان، فرهنگ و مذهب اوکراینی قرار می‌گیرند و اسم‌های اوکراینی‌شان حذف می‌شود.

این سازمان همچنین افزوده که روسیه با اعطای تابعیت روسی به کودکان وکراینی، فرایند پذیرش آنها» توسط خانواده‌های روسی را تسهیل می‌کند.

دیدبان حقوق بشر همچنین نوشته است که روسیه در برابر خانواده اوکراین» که در جست‌وجوی فرزندان ربوده شده خود هستند، مانع ایجاد کرده و محل زندگی کودکان آنان را از جایی به جای دیگری تغییر می‌دهد.

در این گزارش موارد فوق مصداق «جنایات جنگی روسیه علیه کودکان» خوانده شده و آن را «وحشتناک‌ترین نوع تهاجم جنایات‌کارانه کرملین به اوکراین» دانسته است.

چندی قبل دادگاه کیفری بین‌المللی حکم بازداشت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و ماریا لووا، کمیسر حقوق کودکان روسیه، را به اتهام «ارتکاب جنایات جنگی در انتقال غیر قانونی کودکان از اوکراین به روسیه» صادر کرده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نگاه ژرف
خبرها
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها